Rozlokowały się w Dolinie Pięciu Potoków: Granicznik, Borówka, Modrzyk, Jodłówka i Jeleni Potok, łączących się w rzekę o nazwie Kacza.

Leży w malowniczym obniżeniu na wysokości od 400 do 410 m n.p.m. Jest to luźno rozrzucona wioska, która przez długi czas była kolonią Miłkowa. Do dziś zachowała rolniczy charakter osady, gdzie znajdzie się spokój i zacisze. Z Głębocka dotrzemy do Mysłakowic Głównym Szlakiem Sudeckim idąc na północ (0,5 h), a w przeciwnym kierunku szlak ten zaprowadzi nas do tajemniczego Grabowca (1 h), mijając przy okazji kilka domów tyrolskich. Chcąc wybrać się na spacer znajdując przy okazji grzyby i kilka granitowych ostańców, warto wybrać się na zalesione wzgórza za zachód od Głębocka.
 

To niewielka rolnicza miejscowość leżąca na wysokości 355-380 m n.p.m., u stóp Grodnej (506 m n. p. m.) należącej już do Wzgórz Łomnickich. Oprócz tego z Marczyc warto wybrać się na Stawy Podgórzyńskie lub do Cieplic (ok. 1 h), a w przeciwnym kierunku po 30 min. dojdziemy na szczyt Grodnej.

Jest najludniejszą wsią Gminy Podgórzyn. Zwarta i łańcuchowa zabudowa tej miejscowości ciągnie się w górę potoku Miłkówka ponad 4 km, na wysokości od 415 do 655 m n.p.m. Z Miłkowa blisko do Karpacza, Kaplicy św. Anny nad Sosnówką, a osoby interesujące się pomnikami dendrologicznymi powinny wybrać się na spacer aleją kasztanowców.

Pałac Na Wodzie położony jest w dolnej części wsi Staniszów, na terenie dawnego zespołu dworskiego. Teren przed elewacją wschodnią – parkową opada łagodnie w stronę stawu. Prawdopodobnym zleceniodawcą budowy pałacu był Heinrich von Reuss, który wzniesiono w roku 1786 na jeden rok wcześniej od rozbudowy głównego pałacu w Staniszowie. W latach 30. XIX w. obiekt przebudowano. Do końca XIX w. był własnością rodziny von Reuss, później jako dzierżawców wymienia się Urlicha Woide z Berlina, Otto von Zabelite i Emila Mettig.

Podgórzyn jest dużą wsią w układzie łańcuchówki o długości około 4 km i położona jest na granicy Pogórza Karkonoskiego, wzdłuż potoku Podgórna.

Jest uroczo położoną wsią o charakterze wypoczynkowym między Szklarską Porębą i Karpaczem. Potoki Czerwień i Podgórna tworzą doliny, które rozdziela wzniesienie zwane Złotym Widokiem (610 m n.p.m.), a panorama rozciągająca się z tego miejsca na Grzbiet Karkonoszy (niegdyś również na Kotlinę Jeleniogórską) wzbudza zachwyt mieszkańców i turystów. Mocno rozproszona zabudowa miejscowości leży na wysokości od 480 do 70 m n.p.m. Na turystów oczekuje wiele miejsc noclegowych w ośrodkach wczasowych, pensjonatach i agroturystyce.

To spora wieś we wschodniej części gminy. Położona jest między Kowarami a Karpaczem na wysokości 450 – 550 m n.p.m. Zabudowania ciągną się wąskim pasmem o szerokości nie przekraczającej 400 m, wzdłuż potoku Skałka, na długości ok. 3 km i przechodzą bez wyraźnej granicy w obszar Karpacza. Bardziej rozwinięta turystycznie górna część miejscowości znajduje się w obrębie karpackiego Osiedla Skalnego i tylko drogowa tabliczka potwierdza istnienie tu granicy. Strudzony turysta nie powinien ominąć ruin szubienicy znajdujących się na północ od Ściegien, na wzgórzu Straconka (478m).

Sosnówka to duża wieś łańcuchowa, leżąca na granicy Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej. Tradycyjnie dzieli się na Sosnówkę Dolną, leżącą na terenie Kotliny Jeleniogórskiej w dolinie Sośniaka i Sosnówkę Górną, ciągnącą się na północno-wschodnim zboczu Skiby.

Staniszów to malowniczo położona wieś w środkowej części Wzgórz Łomnickich w zacisznej dolinie Lutynki. Zabudowania Staniszowa ciągną się na długości około 3 km i umownie jest podzielony na Staniszów Dolny, Średni i Górny.

Powstało po wojnie trzydziestoletniej jako osada religijnych uciekinierów. Ukryta jest wśród zalesionych wzgórz, rozproszona na zboczach i w dolinkach potoków. Leży na wysokości od 480 do 570 m n.p.m. i oferuje sporo miejsc, z których roztacza się urokliwy widok na Kotlinę Jeleniogórską oraz Główny Grzbiet Karkonoszy. Zachełmie stanowi doskonały punkt wyjścia na wzniesienia Pogórza. Bez wątpienia najgodniejsza polecenia jest wycieczka na Chojnik z ruinami średniowiecznego zamku Piastów świdnicko-jaworskich. Z wieży zamku rozciąga się piękna panorama, dlatego warto powspinać się szlakiem czarnym lub zielonym.

 Dwa letnie dni, gdy w najdalszych zakątkach Karkonoszy rozbrzmiewają dźwięki poezji śpiewanej płynące z Borowickiej polany.

 Na cmentarzu jeńców wojennych pochowani są przymusowi robotnicy, budowniczy Drogi Sudeckiej w Borowicach w latach 1939-1945.

Drogę sudecką, której budowa rozpoczęła się pod koniec lat 30-tych. Prowadzić miała od Borowic do Przełęczy Karkonoskiej. Budowali ją, podczas II Wojny Światowej, robotnicy i przymusowi jeńcy wojenni różnych narodowości. 

Na polach borowickich znajdują się charakterystyczne kamienne murki oddzielające poszczególne gospodarstwa, które stosowano już w XVII i XVIII stuleciu.

Warto udać się na pieszą wycieczkę do pobliskich Cieplic i Sobieszowa, przede wszystkim ze względu na prowadzące tam polne drogi, wzdłuż których rosną dęby. Niektórych z nich obwód sięga 4,5 m. Aleja Dębowa z Dolnego Podgórzyna do Cieplic jest najszybszą pieszą i rowerową drogą łączącą Podgórzyn z Jelenią Górą

W Podgórzynie znajdują się, niewiele oddalone od siebie, dwa kościoły. Starszym jest kościół pw. Św. Trójcy.  Charakteryzuje go ośmiokątna wieża. W kościele znajduję się dzwon odlany w miejscowej ludwisarni. W środku zachowana została kamienna chrzcielnica z 1486 r. i barokowe wyposażenie, pochodzące z okresu budowy kościoła.

Założone zostały w średniowieczu przez Cystersów z Cieplic w celach hodowlanych. Są największym kompleksem stawów w Sudetach i ostoją ptactwa wodnego. Ich łączna powierzchnia wynosi ok. 106 ha.

Pierwszy tramwaj do Podgórzyna Dolnego przyjechał 8 sierpnia 1911 roku. Budowano dalej i od Śnieżki tramwaj odjechał 2 stycznia 1914 oku, a z końcowego przystanku Pod Skałką 20 maja 1914 roku.

Ciekawostką okolicy są stojące przy drodze z Sosnówki do Miłkowa 3 domy w stylu tyrolskim- agroturystyka „Eko-farma”, pensjonat „Nostalgia i restauracja „Karczma Polska”.

Największą atrakcją turystyczną Sosnówki jest Kaplica Św. Anny przy Dobrym Źródle.

Zachodnia część góry Grabowiec leżącej między Sosnówką Górną a Miłkowem i Karpaczem to słynna Patelnia – granitowa skałka na Grabowcu o wybitnych walorach widokowych.

Największą atrakcją turystyczną Sosnówki jest Kaplica Św. Anny przy Dobrym Źródle.

U jej podnóża znajduje się gotycki kościółek. Wznosi się nad środkową częścią wioski i jest prawdziwą atrakcją Staniszowa. Na jej szczyt prowadzi żółty szlak turystyczny. Po wspięciu się na górę głęboki podziw budzą przepiękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.

Gotycki Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego znajdujący się w środkowej części miejscowości. Początkowo był kościołem katolickim, jednak w latach 1845-1945 służył katolikom i protestantom. Do świątyni wchodzi się w dół, warto zwrócić uwagę na drewniany ołtarz i organy.

Późnobarokowy pałac powstał w latach 1784-1787 na zlecenie hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss.
Budynek jest przepięknie odrestaurowany i zachwyca wszystkich turystów, jak i mieszkańców gminy. Pałac otacza park, w którym znajduje się taras i fontanna. W parku zachwycają różnorodne drzewa i krzewy, punkty widokowe, zielone polany z alejkami spacerowymi, kaskadowe stawy i ukryte w cieniu grupy skalne.

Zamek znajduje się między Staniszowem i Marczycami, na szczycie góry Grodnej. Zbudowany został w latach 1806-1842 przez księcia Henryka. Miał być miejscem biesiad po polowaniach i popołudniowych spacerów.
Dziś sztuczne ruiny są jedną z mniej znanych i zarazem jedną z ciekawszych atrakcji okolicy.