p1To pytanie: „dlaczego z przewodnikiem?”, a „może samodzielnie?” stawia sobie wielu turystów i wiele grup turystycznych odwiedzających Karkonosze i Sudety. Taki dylemat podróżnicy mają od wieków. Znajdujemy jednak zapiski i relacje, że już w odległych czasach podróżnicy korzystali z usług informatorów – przewodników. Wiemy, że starożytna Grecja, Egipt, a potem Italia miały swoich cicerone. Z usług przewodników, których zadaniem w tamtym czasie było nie tyle zabawianie podróżnych licznymi opowieściami ale głównie wskazywanie drogi, korzystano bardzo często. Wraz z pojawieniem się typowo turystycznych motywów podróżowania pojawiły się także usługi przewodnickie, bardzo zbliżone do dzisiejszego znaczenia tego typu usług. Szczególnie było to widoczne na obszarach górskich, gdzie przewodnika wynajmowano ze względów bezpieczeństwa. Choć pierwsze polskie zapiski o górskich wyprawach turystycznych w towarzystwie górali – przewodników pochodzą z XVI i XVII wieku to formę zorganizowaną przewodnictwo przyjęło znacznie później. Jako pierwszego oficjalnego przewodnika europejskiego należy wymienić Franza Pabla, sołtysa wsi Karłów w Górach Stołowych, który w roku 1813 został mianowany królewskim przewodnikiem i kasjerem Szczelińca Wielkiego. Natomiast w powiecie jeleniogórskim, w Karkonoszach w roku 1817 powołano na podstawie pisma Królewskiej Rejencji w Legnicy pierwszą w Europie organizację przewodników górskich i tragarzy lektyk. W roku 1822 przewodnikom górskim w Karkonoszach wydano pierwsze legitymacje. p2Należy zaznaczyć, że podobnego typu organizacja w Alpach powstała w roku 1856, a w polskich Tatrach dopiero po założeniu Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które to w roku 1875 opracowało pierwszy regulamin przewodnicki pt. Urządzenie służby przewodników. Już w ówczesnych czasach nie każdy mógł zostać przewodnikiem. Dużą wagę przywiązywano do postawy moralno – etycznej kandydata, który miał być wzorem obywatela. Kiedy w latach trzydziestych XIX wieku mieszkaniec Karpacza pragnął zostać przewodnikiem, starosta odpisał mu, iż nie ma do tego kwalifikacji moralnych ponieważ: ...jest prostackim oraz nieobyczajnym człowiekiem, co wynika nawet z tego, że w ubiegłych latach, choć od dawna zaślubiony, żył w Kowarach ku publicznemu zgorszeniu w konkubinacie z pewną kobietą, a przewodnikami górskimi i tragarzami lektyk mogą być tylko ludzie godni zaufania, nieskazitelni moralnie i bardzo obyczajni. Kiedy indziej starosta odrzucił wniosek na tragarza, ponieważ ów był zawsze obdarty i brudny, co nie przystoi. [R]


Tak więc zastanawiając się, czy góry będziemy zwiedzać samodzielnie, czy w towarzystwie przewodnika weźcie Państwo pod uwagę, że:

-  z przewodnikiem w górach jest bezpieczniej,
-  z przewodnikiem w górach jest weselej,
-  z przewodnikiem w górach zobaczycie to, co sami najprawdopodobniej przeoczycie,
-  z przewodnikiem w górach łatwiej jest „zrozumieć” przyrodę, historię i mentalność ludzi tu żyjących,
-  z przewodnikiem szybciej pokochacie góry.

więcej

  Anna Atłas – Podgórzyn
pilot wycieczek, przewodnik górski-sudecki, pruvodce krkonosš
Uprawnienia językowe , Klasa przewodnicka 3
tel. kom. 603 111 159, tel. 075 767 6926, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Olga Danko – Ściegny
instruktor PZN, przewodnik górski-sudecki, instruktor przewodnictwa
Uprawnienia językowe , Klasa przewodnicka 3
tel. kom. 601 957 428, tel. 075 76 18 275, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Anna Kurowska - Przesieka
pilot wycieczek, przewodnik górski-sudecki, pruvodce krkonosš, przewodnik praski 
Uprawnienia językowe - język rosyjski , Klasa przewodnicka 3
tel. kom. 668 283 243, tel. , e-mail hankahain@interia
  Tomasz Łuszpiński
Borowice / Wrocław
przewodnik górski-sudecki, Horsky pruvodce Krkonose
Uprawnienia językowe, Klasa przewodnika 3
kom. 602 418 810, tel. , e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Stefan Erchard
Przewodnik górski- sudecki, pruwodce krkonosś
instruktor przewodnictwa, przewodnik -po Czeskim Raju, Dreżnie, Szwajcarii saksońskiej.
Licencjonowany przewodnik po Pradze, członek związku koła przewodników czeskich po praskim Hradzie.
tel. 75 76 21 121 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Agnieszka Białkowska
Podgórzyn
Pilot wycieczek, przewodnik górski - sudecki, klasa przewodnicka 3
kom. 792 90 27 20 email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.