Propozycja trasy spacerowej przebiega bocznymi ścieżkami w okolicach miejscowości Podgórzyn, Zachełmie i Przesieka. Atutem trasy są piękne widoki na szczyty Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. Jak przystało na spacer - trasa nie należy do długich. Wycieczka zatacza okrąg, więc można ją zacząć w dowolnym miejscu.

Przebieg trasy w skrócie:
Podgórzyn Górny ("pod Skałką") - Dolina Czerwienia - DW Maria - DW Zielona Gospoda - Markus - Przełęcz Zachełmska - Wiśniowy Sad - Skalna Brama - czarnym szlakiem do Podgórzyna - Dolina Czerwienia - "Pod Skałką".

Niewielka kraina ukryta wśród gór i lasów pomiędzy Szklarską Porębą, Karpaczem, Jelenią Góra i szczytami Karkonoszy to bajkowy ogród. Zagmatwana historia tych ziem i różnorodna flora wpłynęły na założenie w okolicy wielu parków i ogrodów. Mają one bardzo różny charakter - od przydomowych wiejskich ogródków po rozległe założenia krajobrazowe. Opisując okoliczne ogrody można trzymać się wielu kluczy - opisać je chronologicznie, podzielić na kilka rodzajów. Jednak nie ma co się oszukiwać - będąc na miejscu o ich odwiedzeniu zadecydują odległości do pokonania.
Poniższa trasa jest więc propozycją trasy przecinającej kilka najpiękniejszych ogrodów w okolicy. Może być pokonana tak samochodem jak i rowerem. Pokonanie trasy piechotą zajmie więcej czasu, może nawet będzie trzeba pomyśleć o noclegu.
Trasa oznaczona na mapie kolorem niebieskim jest wersją rowerową wycieczki.

Przebieg trasy w skrócie:
Cieplice Zdrój - Podgórzyn (wersja rowerowa z Parku Norweskiego do Podgórzyna) - Zachełmie - Przesieka - Sosnówka - Staniszów (wersja rowerowa omijająca ruchliwą szosę) - Sosnówka - Miłków (wersja rowerowa przez Głębock) - Kowary (wersja rowerowa szlakiem rowerowym).