Rolnictwo należy do jednego z najniebezpieczniejszych zawodów. Każdego roku w Polsce notowanych jest tysiące wypadków. Stosowanie się do zasad BHP, a nie tylko ich poznanie, pozwala zmniejszyć ryzyko zagrożeń w gospodarstwie rolnym.

Zapraszamy dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Patronat Honorowy nad konkursem sprawuje Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, a patronat medialny TVP INFO.

Od początku wiosny do późnej jesieni w parkach, lasach, na łąkach i użytkach zielonych można spotkać pajęczaków z rodziny kleszczowatych. Z każdym rokiem w Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. To druga obok boreliozy groźna choroba przenoszona przez te pajęczaki. Najbardziej zagrożoną grupą zawodową są rolnicy.

Zasady bezpiecznej obsługi zwierząt przez rolnika są często lekceważone, a możliwości wystąpienia wypadku wynikającego z pracy ze zwierzętami są minimalizowane. W ciągu roku w Polsce dochodzi do wielu wypadków z obsługą zwierząt.

Choroby układu ruchu to jedna z najczęściej występujących w społeczeństwie grup schorzeń. Problem ten dotyczy szczególnie rolników.

Po raz czwarty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników urodzone w latach 2008–2016 do udziału w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża wiedzę o zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Wśród uczestników, którzy ukończą szkolenie i prześlą swoje zgłoszenie rozlosujemy nagrody.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Zaprasza na

II Ogólnopolski Konkurs Testowy
z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym

Jedną z pięciu kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2022 roku, jest hasło: „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz” której celem jest wskazanie rolnikom zagrożeń wypadkowych związanych z użytkowaniem urządzeń i maszyn rolniczych, sposobów ich likwidowania, a w konsekwencji zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem.

Żniwa to szczególny czas dla każdego rolnika. Zbiór plonów to zwieńczenie całorocznej pracy, której trudy rekompensuje pozyskany z pól plon. Jego wielkość i jakość stanowią o efektach działań prowadzonych przez cały sezon, a nawet kilka sezonów. Żniwa to okres wzmożonych prac na roli. W czasie pracy rolnicy narażeni są na wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in.  z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości.

Wypadek przy pracy rolniczej - nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.

Życie na wsi i praca w gospodarstwie rolnym zwiększają narażenie każdego człowieka na kontakt z kleszczami, które choć są niewielkie przenoszą wiele groźnych chorób. Wśród rolników najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. W rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie borelioza to najczęściej występująca choroba zawodowa.

15 czerwca 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Wprowadziły one wiele zmian, z których najważniejsze to:

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i rozwoju Wsi oraz z Państwową Inspekcją Pracy i krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Tegoroczny Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy a partnerem strategicznym Konkursu jest Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Placówka Terenowa KRUS w Jeleniej Górze informujemy, że na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, wydłużony został maksymalny okres, na który może być zawarta z pomocnikiem rolnika umowa o pomocy przy zbiorach, będąca podstawą do podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy w zakresie ograniczonym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zima w gospodarstwie rolnym to czas, w którym zmniejsza się natłok prac związanych z produkcją roślinną. Zima to również czas, kiedy rolnicy nie zajmują się uprawami, ale raczej innymi czynnościami np. konserwacją maszyn. Wbrew pozorom, w tych dwóch porach roku, pracy też nie brakuje.

Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego w Jeleniej Górze, informuje że w okresie wakacji w 2022 r. KRUS zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników uprawnionych do świadczeń Kasy.

krusAktualna sytuacji epidemiczna i obowiązujące obostrzenia wymuszają na wszystkich pozostanie w swoich domach.
Dzieci i młodzież po kilku godzinach spędzonych przed komputerem potrzebują relaksu i ruchu. Ich wyobraźnia jest nieograniczona i często na miejsce zabaw wybierają pomieszczenia gospodarcze i podwórza gospodarstw rolnych.

Praca w rolnictwie jest trudnym i wymagającym zajęciem. Pracując w swoim gospodarstwie trzeba każdego dnia doglądać różnych sfer, by praca przebiegała jak najbardziej sprawnie. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie gospodarstwo w Polsce, które byłoby pozbawione technologii i maszyn, które w dużej mierze przejęły część pracy, jaką jeszcze kilkadziesiąt lat temu całe rodziny musiały wykonywać ręcznie.

Apteczka miniPierwsza pomoc przedmedyczna polega na udzieleniu osobie będącej w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia wsparcia na miarę własnych możliwości, umiejętności i wiedzy oraz niezwłocznym zawiadomieniu o tym zdarzeniu służb ratunkowych.

Gospodarstwo rolne jest dla rolników i członków ich rodzin nie tyle miejscem pracy, ale przede wszystkim domem i miejscem do wypoczynku. Praca każdego rolnika uzależniona jest od warunków atmosferycznych, a jednocześnie wiąże się z zagrożeniami zdrowia i życia.

KRUS MadrzePostepujesz logo

W związku z aktualną sytuacją epidemiczna w kraju, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego serdecznie zachęca rolników, domowników i osoby pracujące w gospodarstwach rolnych do korzystania z materiałów popularyzatorskich znajdujących się na stronie internetowej www.krus.gov.pl oraz Facebook KRUS.
W tym celu przygotowaliśmy dla Państwa konkurs!