krusPraca w rolnictwie jest trudnym i wymagającym zajęciem. Pracując w swoim gospodarstwie trzeba każdego dnia doglądać różnych sfer, by praca przebiegała jak najbardziej sprawnie. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie gospodarstwo w Polsce, które byłoby pozbawione technologii i maszyn, które w dużej mierze przejęły część pracy, jaką jeszcze kilkadziesiąt lat temu całe rodziny musiały wykonywać ręcznie. Dzisiaj powszechność maszyn w gospodarstwach rolniczych sprawia, że zmienił się także model prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Okresem przejściowym w ciągu roku jest wiosna. To właśnie wtedy trzeba doposażyć wszystkie swoje maszyny i wykonać prace naprawcze, jeśli nie zdążyliśmy zrobić tego zimą. Dzięki wymianom zużytych części na nowe, będziemy mieć pewność, że wszystko jest gotowe, by zacząć pracę rolną.

Wszystkie maszyny, jakie są przygotowywane na sezon muszą być w pełni sprawne. Jest to konieczne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie pracować. Skupmy się więc na kilku niezbędnych sprzętach rolniczych podczas pracy w gospodarstwie rolnym.

Siewniki zbożowe. Jednym z najbardziej znanych siewników w wielu gospodarstwach jest mechaniczny siewnik zbożowy. Przed sezonem siewu pamiętajmy o tym, aby dokładnie sprawdzić, czy maszyna działa prawidłowo. Przegląd poprzeć należy instrukcją obsługi, która zawiera szereg informacji o kontroli danego modelu siewnika oraz jego przygotowania do pracy. Pomocne okazuje się także dogłębne sprawdzenie wszystkich elementów roboczych, mając na względzie stopień ich zużycia i poprawność działania. Kontroli wymagają zatem tarcze, koła dociskowe, zagarniacze, redlice itp. Jeśli dojdziemy do wniosku, że te elementy nie nadają się do dalszego użytku, warto poszukać zamienników i wymienić je.

Ciągnik-oświetlenie. W dużych gospodarstwach, które dysponują nowoczesnymi ciągnikami i sprzętem rolniczym, problem złego oświetlenia właściwie nie istnieje. Pojazdy i maszyny te są bowiem fabrycznie wyposażone w mocne lampy, najczęściej wykonane w technologii LED. Niestety w przypadku wielu starszych ciągników, które są eksploatowane w małych gospodarstwach, rolnicy zbyt często traktują temat oświetlenia roboczego i drogowego mocno po macoszemu. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy po zmroku z drogi publicznej korzystają zupełnie lub słabo oświetlone ciągniki. Na szczęście można łatwo zmienić ten stan rzeczy, sprawdzając stan oświetlenia i w razie potrzeby usprawnić je. Należy pamiętać o częstym myciu wszystkich luster, świateł i szyb maszyny.

Kombajn-Bizon. Dobrze serwisowany Kombajn - Bizon z pewnością odwdzięczy się dekadami bezawaryjnej pracy. Są to bowiem kombajny proste w budowie i niewymagające specjalistycznego sprzętu ani wiedzy, by poprawnie przeprowadzić ich serwis. Stosując się do poniższych porad, będziesz w stanie samodzielnie zadbać o dobry stan swojej maszyny:

  • sprawdzaj płyny eksploatacyjne i uzupełniaj ich ewentualne ubytki, wymagające naprawy,
  • sprawdzaj filtry paliwowe, olejowe i filtr powietrza, aby żadne zanieczyszczenia nie trafiły do pompy wtryskowej.

Pług. Dobra konserwacja pługa na zimę, pozwoli rolnikowi cieszyć się sprawnym sprzętem wiosną. W głównej mierze polega ona na jego solidnym umyciu. Ziemia znajdująca się na jego powierzchni zatrzymuje wilgoć, która w połączeniu z substancjami chemicznymi znajdującymi się w brudzie powoduje korozje. Po jego dokładnym umyciu oraz wysuszeniu należy pokryć lakierem miejsca uszkodzone podczas pracy pługa. Odpowiednio przygotowany sprzęt wiosną od razu będzie gotowy do pracy w polu.

Jakość i sprawność sprzętów rolniczych jest szczególnie ważna wiosną, gdyż w tym okresie wykonywanych jest wiele prac w polu, należy o nie zadbać poprzez konserwacje i naprawę.

Opracowała:
Jadwiga Jadwińska
Starszy Inspektor
PT KRUS w Jeleniej Górze

Źródło:
blog fmcargo, strefaAgro.internet