Gmina Podgórzyn położona jest w Karkonoszach. Najwyższe wzaniesienia na obszarze gminy to Smogornia (1489 m n.p.m.), Mały Szyszak (1435 m n.p.m.) oraz Tępy Szczyt (1387 m n.p.m.). Klimat jest ostry i zmienny, dzięki czemu szczyty, jak i porastajaca je roślinność mają charakter alpejski.

Gmina Podgórzyn położona jest w Karkonoszach. Najwyższe wzaniesienia na obszarze gminy to Smogornia (1489 m n.p.m.), Mały Szyszak (1435 m n.p.m.) oraz Tępy Szczyt (1387 m n.p.m.). Klimat jest ostry i zmienny, dzięki czemu szczyty, jak i porastająca je roślinność mają charakter alpejski.

Atrakcje turystyczne


•Stawy Podgórzyńskie
•Western City
•Mini ZOO - Podzamcze
•Cyrkland, 58-535 Miłków 26c, tel. 0757610038, www.cyrkland.pl
•Wodospad Podgórnej (547m.n.p.m.)
•Pałace
•Kaplica św. Anny i Dobre Źródło
•Ruiny zamku Henryka
•Domy Tyrolskie


podgorzyn_herbPrzepiękne tereny możemy zwiedzać podczas wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych. Jeśli chcemy spędzić czas spacerując, możemy pójść nastepującą trasą:
Podgórzyn Górny ("pod Skałką") - Dolina Czerwienia - DW Maria - DW Zielona Gospoda - Markus - Przełęcz Zachełmska - Wiśniowy Sad - Skalna Brama - czarnym szlakiem do Podgórzyna - Dolina Czerwienia - "Pod Skałką".
Natomiast rowerzyści mają możliwość całodniowego spędzenia czasu na trasie:
(wersja - dojazd z Podgórzyna - Podgórzyn Górny - Pod Skałką - Przesieka) Przesieka (wersja przez Kozacką Dolinę) - Droga pod Reglami - Żelazny Most pod zamkiem Chojnik - Zachełmie - Podzamcze - Cieplice Zdrój - Staniszów - Głębock (wersja do Sosnówki) - Czerwony Dworek - Mysłakowice - Ściegny - Karpacz (wersja przez kaplicę św. Anny do Sosnówki lub przez Borowice do Przesieki) - Sosnówka Górna - Sosnówka Dolna - Podgórzyn - Przesieka.

Sosnówka - leży na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej i Pogórza Karkonoszy. Miejscowość rozciąga się wzdłuż potoku Sośniak i dzieli na Sosnówkę Dolną i Górną. Dolna część wsi leży nad największym zbiornikiem wodnym w okolicy - Zbiornikiem Sosnówka. Wodną atrakcją miejscowości jest niedawno założony kompleks stawów rybnych.

Przesieka - jest to niewielka miejscowość wypoczynkowa, położona w samym sercu Karkonoszy. Rozciąga się w Dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi, na wysokości 480 - 650 m. n.p.m.. Leży przy drodze prowadzącej z Jeleniej Góry przez Podgórzyn ku Przełęczy Karkonoskiej. Na Przełęczy zlokalizowano piesze przejście graniczne. Przesieka jest miejscowością o dominującej funkcji turystycznej.

Marczyce - Niewielka wieś położona na zachód od wzniesienia Grodna (506 m). W XIX wieku istniał tu znany ośrodek tkactwa chałupniczego. We wsi zachowało się kilka dawnych chałup przysłupowych. W centrum wsi znajdują się dwa krzyże pokutne, symbole dawnego prawa i obyczajów.

Głębock - mała wieś przez którą przebiegają szlaki turystyczne.

Ciekawostka:

W lesie nad Sosnówką Górną, na stoku Grabowca (784 m n.p.m) stoi owalna kaplica św. Anny z 1718 roku. Ze zbocza góry tryska Dobre Źródło miejsce czczone przez pogan.