Prawdopodobnie najstarszy w Polsce pomniczek upamiętniający ofiarę wypadku samochodowego stoi w Karkonoszach. To niewielki granitowy kamień w Sosnówce, ustawiony w miejscu, w którym zginęła Hedwig Krause.

Niepozorny kamień ustawiony został przy ulicy Liczyrzepy w Sosnówce Górnej w odległości kilkuset metrów od słynnego Okrąglaka. Łatwo go przeoczyć, pomimo, że stoi przy samej drodze. Dlatego też nie wzbudza specjalnego zainteresowania. Tymczasem 96. lat temu doszło tu do tragicznego zdarzenia. W wypadku samochodowym śmiertelnie ranna została pani Hedwig Krause ze Świeradowa Zdroju.

Niestety dostępne źródła o samym zdarzeniu wspominają bardzo oględnie. Coraz mniej czytelna inskrypcja na granitowym kamieniu nie mówi zbyt wiele.

AM 12 SEPT 1926 VERUNGLÜCKTE HIER TÖTLICH DURCH AUTOSTURZ IM ALTER VON 33 JAHREN FRAU FLEISCHERMEISTER HEDWIG KRAUSE AUS BAD FLINSBERG

12 września 1926 roku przypadkowo rozbiła samochód ponosząc śmierć, w wieku 33. lat, mistrzyni rzeźnicka Hedwig Krause ze Świeradowa Zdroju.

Droga w tym fragmencie ma wybitnie górski charakter, jest kręta, sporo tu ostrych zakrętów. Czy to fantazja poniosła młodą kobietę czy doszło do jakiejś awarii? Tego się już nie dowiemy. Nie wiadomo nawet, czy auto Frau Krause rozbiła o drzewo czy znajdujący się tuż obok kamienny przepust. Prawdopodobnie była jednak osoba majętną. Zawód rzeźnika a właściwie mistrza masarskiego cieszył się w ówczesnym czasie wielkim poważaniem. Ponadto niewątpliwie do takich zdarzeń dochodziło wtedy nieporównywalnie rzadziej niż obecnie, a każdy taki wypadek wywoływał wielkie poruszenie. Więc tu należy szukać inspiracji do upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia.

W każdym razie kamień w Sosnówce jest prawdopodobnie najstarszym, zachowanym w Polsce pomnikiem stojącym w miejscu śmiertelnego wypadku drogowego.