Nowe zasady od 04.05.2020

Po 4 maja 2020r. otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

 • Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele
  • Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków
   Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.
   Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.
   Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).
  • Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni
   Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.
   Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomaist restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.
  • Sklepy budowlane czynne w weekendy
   Uchylony został dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

 • Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum
  • Biblioteki i muzea
   Uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
   Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
  • Rehabilitacja lecznicza
   Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.
   Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

 • 6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć
  Od środy 6 maja organy prowadzące w/w placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.
  Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

 • Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa
  Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Więcej na stronie www.gov.pl

{gallery cols=8 rows=3 layout=flow labels=filename}../articles/2020/Virus2etap/{/gallery}

Nowe zasady od 20.04.2020

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

 • Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach
  Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:
  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

 • Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych
  • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych
   Możliwe będzie również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
   Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!
  • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2
   Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
  • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego
   Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:

 • przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
 • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
 • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

{gallery cols=8 rows=3 layout=flow labels=filename}../articles/2020/VirusIetap/{/gallery}

Nowe zasady od 1.04.2020

Korzystajmy z dostępnej wiedzy i uczmy się na błędach innych

Koronawirus: Osoby bez objawów częstymi winowajcami nowych zakażeń
Ustalenia naukowców brzmią niepokojąco. Okazuje się, że izolowanie ludzi, kiedy zaczynają chorować, jest mniej skuteczne niż się spodziewano.
Naukowcy odkryli, że wiele zakażeń koronawirusem może rozprzestrzeniać się u osób, które niedawno złapały wirusa i jeszcze nie zaczęły wykazywać objawów. Analiza infekcji w Singapurze i Tianjin w Chinach wykazała, że odpowiednio dwie trzecie i trzy czwarte ludzi złapało ją od innych, którzy mieli w organizmie wirusa, ale nadal nie wykazywali objawów.
W Singapurze od 45% do 84% infekcji pochodziło od osób bez objawów. W Chinach liczby wahały się od 65% do aż 87%.
Odkrycie to potwierdza ostatni komentarz Marii Van Kerkhove, szefowej wydziału chorób i chorób odzwierzęcych Światowej Organizacji Zdrowia, która powiedziała, że wstępne dane pokazały, że pacjenci wykazywali większy poziom wirusa we wczesnych stadiach choroby, w tym w stanie przedobjawowym. Odrębne badania, w Niemczech wykazały, że poziom wirusa może być już w spadku, gdy objawy się  pojawiają.
Transmisje bezobjawowe i łagodnie objawowe są niebezpiecznymi czynnikami przenoszenia Covid-19 i będą motorem dalszego rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie.

Bądźmy odpowiedzialni i zachowajmy szczególną ostrożność
Jak wynika z powyższego fakt, że nie spotkaliśmy się z osobą mającą niepokojące objawy nie jest w chwili obecnej wyznacznikiem tego, że nie przenosimy wirusa do swojego otoczenia. Dlatego bezwzględnie: zachowajmy odległość co najmniej 2 m.
Dotykamy na zewnątrz wielu przedmiotów ogólnie dostępnych (klamki, poręcze, banknoty, etc.), z którymi mogła mieć kontakt osoba zarażona. Dlatego bezwzględnie: nie dotykajmy twarzy (szczególnie ust, nosa i oczu), a po powrocie myjmy ręce w ciepłej wodzie (ok.30oC) przez 30 sekund.
Epidemia koronawirusa w Polsce wkracza w najtrudniejsze stadium. W związku z tym obowiązywać zaczęły ograniczenia mające na celu ograniczenie jego rozprzestrzeniania. Przypominamy zasady, które będą obowiązywać od 1 kwietnia br. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia
  Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.
  PRZYKŁAD: To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
  PRZYKŁAD: Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.
  Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.
 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy
  Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
  PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe
  Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.
  PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

 • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe
Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)
Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.
PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

 • powrotu z zagranicy
 • kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.
Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku będą:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
 • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Urzędy na pracy zdalnej
Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)
W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.
PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.
Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)
Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

W tym szczególnym okresie zachowaj rozsądek oraz:
Dbaj o swoją odporność
Odżywiaj się zdrowo
Nawadniaj organizm wypijając ok. 2 l płynów
Wysypiaj się

Czym jest Koronawirus

Źle się czujesz, masz gorączkę, kaszlesz, trudno Ci oddychać? Podejrzewasz, że to koronawirus? Zachowaj spokój i dowiedz się, co zrobić.

Jeśli masz takie objawy, jak:

 • katar,
 • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
 • objawy przeziębieniowe,

zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) mogą być również:

 • gorączka,
 • kaszel,
 • duszności i kłopoty z oddychaniem,
 • bóle mięśni i ogólne zmęczenie.

Jeśli masz takie objawy:

 • zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach;
 • własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób narażasz innych na zakażenie.

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.

Jeśli wróciłeś z zagranicy przed 15 marca, czyli przed wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich podróżnych powracających do Polski, i obecnie nie jesteś objęty obowiązkową kwarantanną i nie masz objawów choroby, mimo wszystko przez 14 dni od powrotu do kraju kontroluj codziennie swój stan zdrowia. Mierz temperaturę, zwróć uwagę na to, czy kaszlesz albo czy masz trudności z oddychaniem. Ogranicz kontakt z innymi. Pamiętaj, że możesz przechodzić chorobę bezobjawowo i możesz zarażać innych.

Jeśli masz pytania, wątpliwości, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji, nie daj się panice. Dbaj o siebie i swoich bliskich.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego?
Właściwe mycie rąk zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego?
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 2 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego?
Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego?
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Maseczki

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 2 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Ważne telefony

Ważne telefony

112 telefon alarmowy

999 pogotowie ratunkowe

75 64 355 60 lub  693 367 922 Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Jeleniej Górze

Najbliższe oddziały zakaźne:

 • Bolesławiec, ul. Jeleniogórska 4
  tel. 75 738 01 20, 75 738 01 21, 75 738 01 22

 • Wałbrzych, ul. Sokołowskiego 4
  tel. 74 648 98 06, 74 648 97 42

 • Wrocław, ul. Chałubińskiego 2/2a
  tel. 71 770 31 51, 71 784 25 76

 • Wrocław, ul. Koszarowa, 51
  tel. 71 39 57 550, 71 39 57 590, 519 338 486

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Komunikaty

Wirus Uwaga

Komunikat 12.10.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 16 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 10 osoby wyzdrowiałe. 30 osób poddanych kwarantannie.

Komunikat 10.10.2020
Obowiązek zakrywania ust i nosa nawet na ulicy
W całym kraju od 10 października 2020 został wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. 6 października 2020 gen. insp. Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji – poinformował, że funkcjonariusze będą bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa przez obywateli. Jak zaznaczył, w każdym przypadku policjanci będą decydować, czy wobec osób niestosujących się do obostrzeń, zastosują pouczenie, nałożą mandat, złożą wniosek o ukaranie do sądu lub do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Komunikat 16.09.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 10 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 10 osoby wyzdrowiałe. 5 osób poddanych kwarantannie.

Komunikat 10.09.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 10 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 9 osoby wyzdrowiałe. 14 osób poddanych kwarantannie.

Komunikat 08.09.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 10 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 8 osoby wyzdrowiałe. 10 osób poddanych kwarantannie.

Komunikat 01.09.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 10 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 7 osoby wyzdrowiałe. 6 osób poddanych kwarantannie.

Komunikat 24.08.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 9 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 7 osoby wyzdrowiałe. 57 osób poddanych kwarantannie.

Komunikat 18.08.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 8 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 7 osoby wyzdrowiałe. 15 osób poddanych kwarantannie.

Komunikat 19.06.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 7 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 7 osoby wyzdrowiałe. 11 osób poddanych kwarantannie.

Komunikat 15.06.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 7 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 5 osoby wyzdrowiałe.

Komunikat 11.06.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 5 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 5 osoby wyzdrowiałe.

Komunikat 23.05.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 5 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w tym 4 osoby wyzdrowiałe.

Komunikat 11.05.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 4 potwierdzone przypadki zachorowania na koronawirusa w tym 4 osoby wyzdrowiałe.

Komunikat 06.05.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 4 potwierdzone przypadki zachorowania na koronawirusa w tym 3 osoby wyzdrowiałe.

Komunikat 28.04.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 4 potwierdzone przypadki zachorowania na koronawirusa w tym 2 osoby wyzdrowiałe.

Komunikat 22.04.2020
Na terenie Gminy Podgórzyn mamy 4 potwierdzone przypadki zachorowania na koronawirusa.

Komunikat 20.04.2020
Nie odnotowano nowych przypadków koronawirusa w gminie Podgórzyn. Aktualna liczba potwierdzonych przypadków to 3.

Komunikat 19.04.2020
Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Komunikat 16.04.2020

Od 16 kwietna 2020 do odwołania obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub zakrywania w inny sposób ust i nosa.

Za nieosłonięcie twarzy maseczką lub inną zasłoną policja może nałożyć mandat do 500 zł, jak za wykroczenie. Kara jednak może być znacznie dotkliwsza, jeśli sprawa zostanie przekazana do sanepidu. Kary administracyjne zaczynają się bowiem od 5 tys. zł, a sięgnąć mogą nawet 30 tys. zł.

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie zwalnia z obowiązku zachowania minimalnej odległości co najmniej dwóch metrów między osobami.

Obowiązek zakrywania twarzy nie obowiązuje:

 • dzieci poniżej 4 lat
 • osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;
 • osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;
 • kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność
 • duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;
 • żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności

{gallery cols=8 rows=3 layout=flow labels=filename}../articles/2020/Maseczka/{/gallery}

Komunikat 11.04.2020
Aktualnie w Gminie Podgórzyn mamy 3 stwierdzone przypadki koronawirusa.

Prosimy o stosowanie się do przepisów i zaleceń dot. bezpiecznego przemieszczania się. Zalecamy pozostanie w domu i zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wychodzenie z domu bez potrzeby. Jeżeli musimy wyjść, należy zabezpieczyć się maseczką ochronną oraz jednorazowymi rękawiczkami. To najlepszy sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Komunikat 07.04.2020
Informujemy o drugim potwierdzonym przypadku zachorowania na koronawirusa w gminie Podgórzyn.

Komunikat 02.04.2020
Informujemy, że na dzień 02.04.2020 mamy jeden potwierdzony przypadek zachorowania na koronawirusa w gminie Podgórzyn. Zarażona osoba czuje się dobrze i aktualnie została poddana kwarantannie.

Bądźmy ostrożni - oszuści nie śpią!!!

Pojawiły się firmy oferujące odkażanie lub dezynfekcję domów i mieszkań. Zalecamy daleko idącą ostrożność w wynajmowaniu tego typu usług, ponieważ zdarzają się oszuści, którzy pod pretekstem wykonywanych czynności mogą pozbawić Was kosztowności lub sprzętu elektronicznego.

Prosimy uważać na SMSy. Pojawiły się fałszywe wiadomości SMS o treści np: "Z powodu dezynfekcji przesyłka nr 002877399111 wymaga dopłaty 1.20 PLN. Opłac, aby otrzymać dostawę", "Doplata z tarczy antykryzysowej w kwocie 2000 PLN nie jest możliwa z powodu zadłużenia w ZUS. Spłać 3.71 PLN i otrzymaj dodatek. https://in-post[.]org/zus" lub "Ministerstwo Zdrowia: Dla każdego obywatela przysługuje wsparcie żywieniowe w związku z Koronawirusem. Zapisz się na:...". Stosując się do komunikatów z powyższych SMSów można stracić o wiele więcej niż kwoty które zawierają.

Przedsiębiorco pamiętaj, że wszystkie wpisy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są darmowe. Wszelkie informacje o konieczności dokonania opłaty za zamiany w CEIDG są oszustwem!

Wszystkie powyższe oraz inne zauważone przypadki nieuczciwości należy zgłaszać na policję.

{/tab}