Obecność psa na terenie cennym przyrodniczo wymaga odpowiedzialności ze strony właściciela. Przypominamy, że wędrowanie z psem po parku narodowym może się odbywać tylko na smyczy. Właściciel powinien posiadać kaganiec w razie sytuacji wymagającej jego użycia. Prosimy posiadaczy czworonogów o odpowiedzialną postawę i dbałość o ich zachowanie na szlaku w stosunku do innych turystów, zwierząt czy przyrody. Nie każdy czuje się komfortowo w obecności obcego psa. Dotyczy to nie tylko pozostawianych przez psy odchodów, ale też zachowań związanych z chęcią tropienia czy rozkopywania np. nor jakie mogą znajdować się przy szlaku.

Pamiętajmy, że nawet najlepiej ułożony pies może zareagować w sposób nieprzewidywalny w sytuacji dla niego nowej, niewyuczonej w trakcie szkolenia. Stosujmy zasadę przezorności i oceny sytuacji na szlaku w trakcie wędrówki po Karkonoszach.

Poniżej przedstawiamy listę szlaków, które są wyłączone z wędrówek z psami ze względów przyrodniczych, gdyż przebiegają przez najcenniejsze ostoje przyrody Karkonoszy oraz siedliska chronionych gatunków zwierząt. Zakaz wędrówek z psami w Karkonoskim Parku Narodowym jest utrzymany na następujących odcinkach szlaków:

  1. Na zielonym od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie
  2. Na zielonym z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku,
  3. Na zielonym od Przełęczy Karkonoskiej do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem)
  4. Na czarnym od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki;
  5. Na czarnym, na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie,
  6. Przy wodospadzie Kamieńczyka,
  7. Na czerwonym przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do remontowanego schroniska Nad Łomniczką,
  8. Na odcinku szlaku czerwonego od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem.
  9. Na żółtym od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką.
  10. Na niebieskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Na pozostałych szlakach wędrówki z psami prowadzonymi na smyczy są dopuszczone zgodnie z zapisami planu ochrony parku, który wprowadza wyjątki od ustawowego zakazu.

Plakat do pobrania pdf [759.7 KB], jpg [524.31 KB]

Źródło - kpnmab.pl