W dniach 23 i 24.Marca .2024r na stawie Balaton – Staniszów odbyły się zawody Wędkarskie o ,,I Puchar Marzanny” który to składał się z dwóch jednodniowych Tur ;

23.03.2024r (sobota) - Spławik a 24.03.2024r (niedziela) - Feeder, na zawody zjechali się zawodnicy z całego dawnego terenu województwa Jeleniogórskiego aby reprezentować swoje Koła PZW i tak dla przykładu byli zawodnicy z: Bogatyni, Zgorzelca, Świerzawy i z różnych Kół z Jeleniogórskich.

W śród zawodników znaleźli się reprezentanci Okręgu PZW Jelenia Góra na mistrzostwa Polski z lat poprzednich:

 • dwukrotna reprezentantka w kategorii Kobiet Marta Pochmara.
 • dwukrotny reprezentant w kategorii Senior Andrzej Sibik
 • wielokrotny reprezentant kategorii Weteran Józef Miśków , zdobywca dwukrotnie wice Mistrzostwa Polski i obecny reprezentant Polski na Mistrzostwa Świata Weteranów na rok 2024 które to odbędą się w Bułgarii.

W sobotę do rywalizacji stawiło się 22 zawodników i jedna zawodniczka, rywalizacja była ciężka ze względu na małą aktywność ryby i bardzo silny wiatr powodujący przenikliwe zimno i wysoką fale co dodatkowo ograniczało widoczność podczas brania.

Pomimo tak niekorzystnych warunków wszyscy zawodnicy dzielnie, z zachowaniem reguł sportowych rywalizowali przez 4 godz. Odławiane były głownie płocie, krasnopióry, okonie i bardzo sporadycznie małe leszczyki. Po zwarzeniu ryb zawodnikom, Główna Komisja Sędziowska obliczyła wyniki i wyłoniła zwycięzców

I Tury (spławik) i była to aktualni prowadzący w całym cyklu ,,I Puchar Marzanny”

 1. Andrzej Sibik z Koła PZW El. Turów – Bogatynia
 2. Daniel Kot z Koła PZW Cieplice – Fampa
 3. Marta Pochmara z Koła PZW Cieplice – Fampa

Do drugiego dnia zmagań w zawodach 24.03.2024r (niedziela) II Tura – Feederowa przystąpiło 22 zawodników i 2 zawodniczki, dzień zapowiadał się bez mała korzystniejszy dla zawodników chodźby ze względu na poprawę pogody a rybka była bardziej aktywna i żerowała intensywniej, wszyscy dzielnie rywalizowali, z zachowaniem reguł sportowych przez ,,dzisiaj” 5 godz.

Odławiane były głownie płocie, krasnopióry, okonie, pokazały się leszcze, jazie i klenie ale i była dodatkowa przeszkoda w zawodach a mianowicie co niektórzy zawodnicy w swoim łowisku odnotowali obecność szczupaka który atakował białą rybę a zdarzało się że podczas holowania ryby do brzegu następował atak drapieżnika który obcinał lub plątał zestawy zawodnikom.

Wyniki były znacznie lepsze co można było już zaobserwować podczas ważenia ryb przez Główna Komisje Sędziowską, która to po zakończeniu swojej pracy obliczyła wyniki i wyłoniła zwycięzców II Tury (Feeder), tym razem zawodnicy z Koła PZW Świerzawa okazali się liderami tej dyscypliny, oraz zwycięzców całego ,,I Puchar Marzanny”

 1. Żaczkowski Norbert Koło PZW Świerzawa
 2. Artur Leśnicki Koło PZW Świerzawa
 3. Adrian Zasada Koło PZW Świerzawa

Natomiast po zestawieniu wyników końcowych ; I Tury (spławik) i II Tury (Feeder) w całych zawodach o ,,I Puchar Marzanny” zwyciężyli:

 1. Marta Pochmara z Koła PZW Cieplice – Fampa
 2. Daniel Kot z Koła PZW Cieplice – Fampa
 3. Andrzej Sibik z Koła PZW El. Turów – Bogatynia

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok na ,,II Puchar Marzanny” a całość pierwszej edycji nie odbyła by się gdyby nie sponsorzy zawodów, którymi byli:

 • Wójt Gminy Podgórzyn Mirosław Kalata
 • Hubert Jaremen
 • Zbigniew Woźniak
 • FeederLink – Szymon Ciach
 • Mateusz Hinz
 • Koło PZW Cieplice - Fampa