Z miłości do capoeiry obecny prezes Klubu Zbigniew Muczyński zbudował akademię capoeiry (salę gimnastyczną) by stworzyć miejsce do treningów tej brazylijskiej sztuki walki. Nieformalne treningi capoeiry, warsztaty i spotkania prowadzone były w Klubie już od roku 2016. W roku 2020 klub stał się oficjalną sekcją międzynarodowej grupy International Capoeira Raiz.

Capoeira to sport walki wywodzący się z Brazylii. Krąg capoeira wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Capoeira jest jedynym lub jednym z nielicznych sportów, które wspólnie uprawiają dzieci i rodzice. Treningi capoeira są wyjątkowo uniwersalne i ogólnorozwojowe. Walka nazywana jest "grą" bo spryt i technika w capoeira są zdecydowanie ważniejsze od siły i agresji. Dzięki temu walki mogą toczyć ze sobą mali i duzi; chłopcy i dziewczyny. Wiele elementów gimnastycznych, zróżnicowane tempo gry sprawiają, że treningi capoeiry są doskonałym sposobem na zachowanie (lub wypracowanie) ogólnej sprawności ciała, dobrej kondycji i sylwetki.

Miniony rok był wyjątkowo udany dla klubu. W treningach młodszej i starszej grupy brało udział ponad 30 osób. To naprawdę duży sukces frekwencyjny w tak małej wiosce. Chyba nawet sami założyciele Klubu nie przypuszczali, że stworzą tak wielki Klub. Trener z pewnością może być dumny z faktu jak wiele osób trenuje, robi postępy, z jaką radością ludzie przychodzą i jak niechętnie wychodzą z treningu. Klub robi wszystko by nie zgasić w dzieciach spontanicznej potrzeby ruchu - dzieci powinny trenować, czerpać radość ze sportu, by na całe życie wyrobiły w sobie przekonanie, że ruch i aktywność jest czymś cennym i przyjemnym.
Zawodnicy i trener Klubu byli uczestnikami wyjazdowych warsztatów, obozów prowadzonych przez brazylijskich i polskich mistrzów capoeiry. Dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Podgórzyn i Powiatu Karkonoskiego udział w treningach był całkowicie bezpłatny.

Wśród zawodników klubu warto wyróżnić Helenę "Mariposa", która trenuje capoeirę od 2014 roku i posiada ósmą cordę dziecięcą (do 16 lat). Aktualnie jest to najwyższa corda dziecięca we wszystkich grupach ICR na świecie. Helena otrzymała ją jako pierwsza Polka.

Treningi odbywają się w Zachełmiu-Podzamczu
Informacja: tel. 503 022 104
www.facebook.com/raizjg