Karkonoski Klub Karate Shotokan działa od września 2021r. Poprzedni rok był więc pierwszym rokiem prowadzenia działalności organizacyjnej oraz sportowej. Pomimo krótkiego stażu funkcjonowania KKKS, zorganizował kilka własnych wydarzeń oraz aktywnie uczestniczył w rywalizacji sportowej. W 2022 roku zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej w Ścięgnach, a uczestnikami są głównie mieszkańcy Gminy Podgórzyn.

Klub jest członkiem Polskiej Unii Karate, czyli jedynego związku sportowego działającego w dyscyplinie sportowej karate. Dodatkowo klub jest członkiem Polskiego Związku Karate, który zrzesza kluby m.in. w stylu Shotokan. Wszyscy trenerzy posiadają wymagane prawem kwalifikacje, które nieustannie podnoszą. Ważne, że KKKS obecnie posiada już 4 wykwalifikowanych sędziów karate WKF.

Poniżej lista wybranych wydarzeń oraz sukcesów sportowych osiągniętych w 2022r.:

Wydarzenia własne:

 • Sudetes Open – Karate Grand Prix – pierwszy w historii Powiatu Karkonoskiego międzynarodowy turniej Karate WKF. W pierwszej edycji wzięło udział ponad 250 zawodników z 26 klubów z Polski, Niemiec, Szkocji, czy Ukrainy. Gmina Podgórzyn była Partnerem tego wydarzenia.
 • II Turniej Mikołajkowy – turniej o zasięgu lokalnym, w którym oprócz zawodników z KKKS uczestniczyli również zawodnicy z Wrocławia, czy Lubania i Bogatynii.
 • Karkonosze Karate Camp – otwarte zgrupowania karate, podczas których odbywają się dodatkowe treningi oraz walki sparingowe.

Sukcesy sportowe:

 • Największym sukcesem sportowym w poprzednim roku było zdobycie przez Magdalenę Kowalczyk (uczennicę SP w Ściegnach) srebrnego medalu w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbyły się 20 listopada w hali sportowej wrocławskiego AWF. Była to impreza, w której przyznawano punkty w ramach rywalizacji sportu młodzieżowego MSiT. KKKS zdobył łącznie 6 punktów.
 • Drugim ważnym osiągnięciem zawodników KKKS był udany start w Finale Dolnośląskim w Karate olimpijskim, który odbył się 27 listopada w Lutyni. Były to zawody w ramach rywalizacji Szkolnego Związku Sportowego szkół podstawowych w karate. KKKS zdobył łącznie 11 medali, a Szkoła Podstawowa w Ścięgnach uplasowała się na 28 pozycji w kategorii chłopców oraz na wysokim 3 miejscu w kategorii dziewcząt. W zawodach startowało 116 szkół.

Pozostałe turnieje:

 • Arashi Kids, 19 marzec, Legnica – turniej karate WKF, zdobyto łącznie 10 medali,
 • XXXI Puchar Dolnego Śląska w Karate, 30 kwiecień, Legnica – międzynarodowy turniej karate sportowego, zdobyto łącznie 22 medale,
 • Grand Prix Śląska Polsko-Czeskiego – międzynarodowy turniej karate WKF, zdobyto łącznie 7 medali,
 • Sudetes Open – zawodnicy KKKS zdobyli łącznie 42 medale,
 • Otwarte Mistrzostwa Opolszczyzny, 4 czerwiec, Prudnik – międzynarodowy turniej karate WKF, zdobyto łącznie 12 medali,
 • II Jinkaku Cup, 24 wrzesień, Trzebnica – międzynarodowy turniej karate WKF, zdobyto łącznie 4 medale,
 • Puchar Gór Opawskich, 15 październik, Prudnik – międzynarodowy turniej karate WKF, zdobyto łącznie 5 medali,
 • Budokan Cup, 20 listopada, Wrocław, - turniej karate WKF, zdobyto łącznie 6 medali.

Oprócz rywalizacji sportowej i codziennych treningów część zawodników Klubu oraz kadra trenerska regularnie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w stażach technicznych z trenerami z Japonii w ramach Japan Karate Association. Należy również zaznaczyć, że wszyscy członkowie sztabu szkoleniowego są członkami w.w. organizacji, co gwarantuje przekazywanie rzetelnej i sprawdzonej wiedzy każdemu uczestnikowi zajęć.