Rozlokowały się w Dolinie Pięciu Potoków: Granicznik, Borówka, Modrzyk, Jodłówka i Jeleni Potok, łączących się w rzekę o nazwie Kacza. Miejsce jest zaciszną kotlinką z rozległymi łąkami leżącą na wysokości 625 – 710 m n.p.m., a krajobraz tchnie tu spokojem Z Borowic blisko już w najwyższe partie Karkonoszy. Spacerom i bardziej wymagającym wędrówkom służą szlaki turystyczne w kierunku Karpacza Górnego  oraz Rówienki i Polany (żółty - 1 h; dalej do „Samotni”, „Strzechy Akademickiej” lub do Słonecznika – 1,5 h). W przeciwnym kierunku oba szlaki prowadzą do Przesieki dojście zielonym i powrót żółtym to dobry pomysł na popołudniowy spacer.  

 

droga_sudeckaDrogę sudecką której budowa rozpoczęła się pod koniec lat 30-tych. Prowadzić miała od Borowic do Przełęczy Karkonoskiej. Budowali ją, podczas II Wojny Światowej, robotnicy i przymusowi jeńcy wojenni różnych narodowości. Warunki pracy były bardzo ciężkie- niedostateczne wyżywienie, niskie temperatury i ciężka praca ponad siły. Ludzie umierali z wycieńczenia i nieleczonych chorób. Niemcom nie udało się zrealizować swojego planu do końca. Na przełomie 1944 i 1945 roku musieli zlikwidować obóz z powodu zbliżającego się frontu. Robotników, którzy przetrwali – rozstrzelano.


 

 

cmentarzCmentarz jeńców wojennych.
Na cmentarzu jeńców wojennych pochowani są przymusowi robotnicy, budowniczy Drogi Sudeckiej w Borowicach w latach 1939-1945. Są to zmarli w wyniku katorżniczej pracy w nieludzkich warunkach i rozstrzelani przez strażników niemieckich. W roku 2007 cmentarzyk został gruntownie wyremontowany.
 

  

 

gitara„Gitarą i…borowickie spotkania z poezją śpiewaną.”
Dwa letnie dni, gdy w najdalszych zakątkach Karkonoszy rozbrzmiewają dźwięki poezji śpiewanej płynące z Borowickiej polany. Na festiwal przybywają miłośnicy dźwięków wiatrem pisanych z całej Polski, aby wsłuchać się w dźwięki zagrane i słowa wyśpiewane przez najznakomitszych wykonawców.

 

 

 

 

brakKamienne murki wyznaczające niegdyś granice posesji.
Na polach borowickich znajdują się charakterystyczne kamienne murki oddzielające poszczególne gospodarstwa, które stosowano już w XVII i XVIII stuleciu.