s1To spora wieś we wschodniej części gminy. Położona jest między Kowarami a Karpaczem na wysokości 450 – 550 m n.p.m. Zabudowania ciągną się wąskim pasmem o szerokości nie przekraczającej 400 m, wzdłuż potoku Skałka, na długości ok. 3 km i przechodzą bez wyraźnej granicy w obszar Karpacza. Bardziej rozwinięta turystycznie górna część miejscowości znajduje się w obrębie karpackiego Osiedla Skalnego i tylko drogowa tabliczka potwierdza istnienie tu granicy. Strudzony turysta nie powinien ominąć ruin szubienicy znajdujących się na północ od Ściegien, na wzgórzu Straconka (478m).

Z powstałej w r. 1677 kamiennej konstrukcji zachowało się przyziemie w kształcie baszty oraz trzy filary, na których umieszczone były belki samej szubienicy. U stóp Straconki przebiega Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry z Miłkowa (2 km) do Kowar (5 km), która na tym drugim odcinku pokrywa się z Rowerową Obwodnicą Kowar. Ten znakowany na niebiesko szlak prowadzi w górę Ściegien do Western City, gdzie łączy się z Euroregionalnym Szlakiem Rowerowym ER-2.


s2Miasto kowbojów Western City
Wymarzone miejsce dla miłośników westernów.  Po miasteczku przechadzają się damy ubrane w bufiaste suknie i strudzeni kowboje. O bezpieczeństwo i dobrą zabawę dba szeryf. Głównymi atrakcjami są przejażdżki konno lub westernową kolejką, rodeo, rzuty lassem, nauka jazdy konnej w stylu western, nauka płukania złota, strzelanie z łuku, dojenie krowy, nauka tańca folk, wspinanie się po śliskim palu po nagrodę - butelkę piwa. W Western City można się nie tylko dobrze bawić, ale i zaspokoić głód i pragnienie. Ucztę nieraz przerywają odgłosy strzelaniny – bandyci napadają na bank nawet 3 razy dziennie.
 

s3Korty tenisowe pod dmuchanym balonem
Ośrodek tenisowy położony u podnóża Karkonoszy Family Tennis Camp. W sezonie wiosenno-letnim istnieje możliwość korzystania z pięciu ceglanych kortów z malowniczym widokiem na szczyt Karkonoszy- Śnieżkę. Jesienią i zimą Family Tennis Camp zaprasza do nowoczesnej hali pneumatycznej z trzema kortami.
 

 

 

  

m2Straconkę
(478 m) znajdują się ruiny szubienicy, na której swój żywot kończyli złoczyńcy i buntownicy z terenu dóbr miłkowskich. Z powstałej w r. 1677 kamiennej konstrukcji zachowało się przyziemie w kształcie baszty oraz trzy filary, na których umieszczone były belki samej szubienicy.