aa1Powstało po wojnie trzydziestoletniej jako osada religijnych uciekinierów. Ukryta jest wśród zalesionych wzgórz, rozproszona na zboczach i w dolinkach potoków. Leży na wysokości od 480 do 570 m n.p.m. i oferuje sporo miejsc, z których roztacza się urokliwy widok na Kotlinę Jeleniogórską oraz Główny Grzbiet Karkonoszy. Zachełmie stanowi doskonały punkt wyjścia na wzniesienia Pogórza. Bez wątpienia najgodniejsza polecenia jest wycieczka na Chojnik z ruinami średniowiecznego zamku Piastów świdnicko-jaworskich. Z wieży zamku rozciąga się piękna panorama, dlatego warto powspinać się szlakiem czarnym lub zielonym.

 

 

 

aa2Willa Pan Twardowski.
W Zachełmiu ostatnie lata swojego życia spędził wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki. Zamieszkiwał dom w zachodniej części wioski. Odzyskane po artyście pamiątki pozwoliły utworzyć małe muzeum.
 

 

 

 

 

aa3Pobliskie ruiny zamku na Chojniku
Budowla wzniesiona została przez księcia Bolka II. Od czasu pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.
 

 

 

 

aaa5Mini Zoo
W dolnej części Zachełmia (tzw. Podzamczu) odwiedzić możemy Mini Zoo i podziwiać strusie, kaczki nilowe, bażanty, biegusy indyjskie, ozdobne gęsi i dumne pawie, które znajdują się w ptaszarni w mini zoo. Nieopodal spacerują osiołki, kangury australijskie i wiele innych zwierząt. Obok zoo jest duży plac zabaw, stawy rybne z drewnianym pomostem i miejsce odpoczynku dla turystów.