Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji każda gmina została zaopatrzona w odpowiednią ilość tabletek z jodkiem potasu i są one przygotowane do dystrybucji w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Podjęte działania mają charakter prewencyjny z uwagi na małe prawdopodobieństwo wystąpienie takiego zdarzenia.
Na terenie gminy Podgórzyn przygotowano do uruchomienia 10 punktów, w których tabletki będą mogły być wydawane mieszkańcom oraz osobom przebywającym na naszym terenie czasowo.

 1. Borowice
  Borowice 16 – Remiza OSP
 2. Głębock
  Głębock 31 – Świetlica Wiejska
 3. Marczyce
  Marczyce 60 – Świetlica Wiejska
 4. Miłków
  ul. Nowowiejska 55 – Remiza OSP
 5. Podgórzyn
  ul. Żołnierska 13 – Centrum Aktywności Społecznej
 6. Przesieka
  ul. Karkonoska 28 – Remiza OSP
 7. Staniszów
  Staniszów 59 – Schronisko Młodzieżowe
 8. Sosnówka
  ul. Strażacka 7 – Remiza OSP
 9. Ścięgny
  ul. Sportowa 1c – Biblioteka
 10. Zachełmie
  Plac zabaw Wiata.

W przypadku wystąpienia zdarzenia, jakim jest skażenie radiacyjne, służby państwowe natychmiast powiadomią obywateli wszelkimi dostępnymi kanałami, m.in. za pomocą alertu RCB i dopiero wówczas rozpocznie się uproszczona dystrybucja preparatu w wyznaczonych punktach. Każda dorosła osoba otrzyma niezbędną liczbę tabletek zgodnie z potrzebami uwzględniającymi również członków rodziny oraz zostanie zapoznana z zaleceniami ich dawkowania.

Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej
w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu najlepiej zasięgnąć opinii swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Broszura informacyjna do pobrania: pdf [2.07 MB], jpg [1.35 MB]