Jak już informowaliśmy, Orange Polska buduje sieć światłowodową na terenie gminy PODGÓRZYN, w ramach projektu „Jeleniogórski Orange Światłowód”. Projekt jest realizowany z dofinansowaniem ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Celem inwestycji jest likwidacja internetowych „białych plam” na mapie Polski i dostarczenie mieszkańcom ultraszybkiego internetu. W ten sposób zmniejszymy technologiczny dystans w stosunku do lepiej rozwiniętych cyfrowo regionów kraju.

Zakres inwestycji został określony na podstawie listy adresowej przygotowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - regulatora rynku telekomunikacyjnego, zgodnie z zasadami przyznawania pomocy publicznej na bazie przeprowadzonej inwentaryzacji.

Wykaz adresów, objętych projektem realizowanym przez Orange Polska, dostępny jest na stronie: www.orange.pl.

Pierwszym zadaniem było doprowadzenie światłowodu do szkół i placówek edukacyjnych zakwalifikowanych do projektu w miejscowościach: ŚCIEGNY, MIŁKÓW, SOSNÓWKA, PODGÓRZYN.

Placówki te mogą już korzystać za pośrednictwem firmy NASK z dostępu do internetu oraz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co gwarantuje im rozwój nowoczesnych form kształcenia oraz zdobywanie nowych kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie ose.gov.pl.

Drugi etap realizacji projektu POPC obejmuje budowę sieci światłowodowej do wytypowanych gospodarstw domowych. Inwestycje realizowane są sukcesywnie.

Poniżej załączamy aktualizację miejscowości, które już zostały podłączone do sieci szerokopasmowej:

  • ŚCIEGNY - podłączono szkołę
  • MIŁKÓW - podłączono 2 szkoły
  • SOSNÓWKA - podłączono 2 szkoły
  • PODGÓRZYN - podłączono szkołę

Informacje o kolejnych odbiorach będą przekazywane po zakończeniu prac.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, inwestycja realizowana jest do granicy działek na których znajdują się budynki jednorodzinne oraz do części wspólnej budynków wielorodzinnych. W drugim przypadku konieczna jest zgoda zarządcy lub współwłaścicieli nieruchomości. Odmowa ze strony właścicieli budynków wielorodzinnych na doprowadzenie sieci do budynku uniemożliwi jej wykonanie.

Serdecznie zachęcamy Państwa do potwierdzania zgody na realizację inwestycji.

Pytania dotyczące inwestycji prosimy kierować na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tytuł projektu: JELENIOGÓRSKI Orange Światłowód
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Cele szczegółowe projektu to:

  1. budowa infrastruktury służącej świadczeniu nowoczesnych usług szerokopasmowych,
  2. umożliwienie rozwoju lokalnych sieci dostępowych przez zapewnienie hurtowego dostępu do infrastruktury dla lokalnych operatorów.

Cele jakościowe stawiane przed projektem to:

  1. wspieranie rozwoju lokalnego dla szkół i gospodarstw domowych,
  2. wyrównywanie poziomu życia mieszkańców wykluczonych cyfrowo,
  3. rozwój lokalnego rynku pracy (telepracy i usług świadczonych w sieci),
  4. budowa Społeczeństwa Informacyjnego w powiecie objętym projektem.