polska_swiatloczula-665x309Już w najbliższy poniedziałek, tj. 16 kwietnia, na godz. 19:00 zapraszamy wszystkich miłośników kina, na projekcję filmu pt. "Crulic - Droga na drugą stronę", która odbędzie się w Domu Kultury "Ekran" w Miłkowie. Projekcja filmu w reżyserii Anca Damiana realizowana jest w ramach ogólnopolskiego projektu pod nazwą „Polska Światłoczuła”.

 

„Polska Światłoczuła” to projekt, który określany jest przez jego pomysłodawców, jako:

„Kino jest jak sen, pozwala zapomnieć nam o codzienności, staje się intymnym spektaklem, który każdy przeżywa w inny sposób. W ciemności, podczas projekcji budzą się magiczne uczucia, zaczynamy marzyć, identyfikować się z bohaterami, przeżywać ich perypetie. Kino potrafi zmieniać, uwrażliwiać, łączyć – taka będzie również Polska Światłoczuła.

Projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem, odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem. Chcemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, dlatego będą one odbywały się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach operowych, domach kultury. Mamy zamiar odwiedzić wybrane miejsca w cyklu dwutygodniowym (dwa razy w miesiącu). Zabieramy ze sobą reżysera lub twórcę, który spotka się z widzami.

Promujemy dobre, polskie kino (filmy fabularne, dokumentalne, animowane), zapraszamy do dyskusji o sztuce filmowej, ale również szeroko pojętej polskiej kulturze. Chcemy Wam zawieźć to, nad czym reżyserzy pracują bardzo długo, czasem całe lata, a co pojawia się na chwilę w kinach dużych miast, a do mniejszych miejscowości nie dociera wcale. Chcemy nauczyć widzów o filmach rozmawiać, spierać się, chcemy nauczyć się o tych filmach słuchać, walczyć o nie, bronić, bić się... Ponadto chcielibyśmy włączyć w tę serię pokazów i dyskusji miejscowych animatorów kultury, amatorów próbujących swoich sił twórczych w kinie, fotografii, literaturze (organizując na przykład warsztaty z twórcami dla zainteresowanych, czy prezentowanie swoich prób filmowych i prac twórcom profesjonalistom). Pragniemy "dzielić się" kinem ze wszystkimi światłoczułymi widzami z całej Polski.

Filmy będziemy prezentować z kopii cyfrowych wyświetlanych z projektora cyfrowego najwyższej klasy tak, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych stolicy. Dzięki interaktywnej stronie internetowej w spiralę zainteresowania dobrym polskim filmem chcemy wciągnąć widzów z całej Polski. Przedsięwzięcie przewidziane jest na rok, ale mamy nadzieję, że wejdzie do kalendarza ważnych wydarzeń kulturalnych na stałe.

Kręcimy się kinem przez cały rok! Kręć się razem nami...”

Specjalnym gościem podczas ekranizacji filmu "Crulic - Droga na drugą stronę" będzie Pan Arkadiusz Wojnarowski – producent filmu.

Więcej o projekcie Polska Światłoczuła

ZAPRASZAMY WSTĘP WOLNY