28 października 2022r. w Przesiece, na budynku lokalnej OSP, która niegdyś była siedzibą Sudeckiego Ochotniczego Ratownictwa Górskiego odsłonięto tablicę pamiątkową.

Miejsce to nie jest przypadkowe, ponieważ w tym budynku w 1952 roku znajdowała się siedziba - jeszcze wtedy - Sudeckiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przesieka została wybrana jako miejsce, gdzie znajdowała się baza ratowników z uwagi na jej położenie. Jest to wysoko położona miejscowość z Karkonoszach, która stanowi bazę wielu szlaków turystycznych. Ratownicy odbywający służbę w Sudeckim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym mogli interweniować niosąc pomoc turystom i mieszkańcom niemal natychmiastowo. To położenie miało szczególne znaczenie biorąc pod uwagę ówczesne wyposażenie ratowników. Dziś mają do dyspozycji wszelkiego rodzaju samochody terenowe, pojazdy specjalistyczne i pomoce ratownicze. W czasach, gdy funkcjonowało jeszcze Sudeckie Pogotowie takich udogodnień zwyczajnie nie było i ratownicy na akcje ratunkowe wyruszali pieszo lub zdobytym z trudem sprzętem.

Tablica została zamontowana w tym szczególnym miejscu w nieobojętnym czasie. Otóż mija 70 lat od przekształcenia formacji Sudeckiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ponadto rok 2022 po decyzji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego został określony rokiem Ratownictwa Górskiego.

Podobna tablica upamiętniająca została zamontowana w okolicach Kruczych Skał w Karpaczu, tam z kolei inicjatorem pomysłu był naczelnik Sławomir Czubak.

Na uroczystości, które miały dziś miejsce w Przesiece przybyły również mieszkanki miejscowości, które dopiero dziś dowiedziały się, że w małej miejscowości w Karkonoszach znajdowała się siedziba ratowników górskich.

Źródło 24jgora