W sobotę, 5 listopada 2022r., na terenie przy boisku w Podgórzynie odbywała się akcja, podczas której osoby popełniające wykroczenia w ruchu drogowym mogą skorzystać z nauki niesienia pierwszej pomocy zamiast otrzymać mandat karny.

Kierowcy, którym zdarzy się dziś popełnić wykroczenie w ruchu drogowym mogą zamienić mandat karny na naukę pierwszej pomocy po wypadku i nie tylko. Akcja jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez działacza społecznego Mariusza Synówkę, we współpracy z jeleniogórską policją. Do pomocy w organizacji akcji włączają się również uczniowe klasy policyjnej ze szkoły w Wałbrzychu.

Na placu akcji przygotowane są stacje, na których zatrzymani kierowcy popełniający wykroczenia muszą przejść przez odpowiednie procedury. Są to między innymi - symulator zderzenia, resuscytacja, posługiwanie się defibrylatorem, spacer w alkogoglach oraz zorganizowana przez studentów Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych stacja, na której szkoli się uczestników ruchu drogowego z zakresu zabezpieczania ran otwartych, które mogą prowadzić do śmierci poszkodowanych. Jak twierdzą sami studenci to bardzo ważna wiedza, którą powinien posiadać każdy uczestnik ruchu drogowego. Umiejętność prawidłowego opatrzenia rany może uratować życie. Dzięki posiadaniu tej wiedzy ogranicza się ewentualną panikę przy niesieniu pierwszej pomocy.

Tekst 24jgora