W sobotę 3 września 2022r. w Centrum Aktywności Społecznej w Podgórzynie odbyło się, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną Gminy Podgórzyn, Narodowe Czytanie. Z tej okazji przedstawiciele Instytucji Kultury, Szkół, Urzędu Gminy oraz mieszkańcy Gminy przeczytali wspólnie następujące utwory wielkiego wieszcza, Adam Mickiewicza: "Świtezianka", "Powrót Taty", "Kurhanek Maryli", "Romantyczność" oraz "Pani Twardowska".

Wydarzenie to odbywa się  zawsze w pierwszą sobotę września, a zapoczątkowane zostało zapoczątkowane przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w roku roku 2016. Corocznie para prezydencka wskazuje konkretne dzieło literackie do Narodowego Czytania, łącząc tematykę dzieła z obchodzonym jubileuszem. W tym roku w związku z uchwalonym przez Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego do czytania zostały wybrane “Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Wybór nie jest przypadkowy. Powodem jest 200.setna rocznica wydania zbioru poezji pt. “Ballady i Romanse” A.Mickiewicza.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne. “Romantyczność”, “Powrót taty”, “Świtezianka”, “Pani Twardowska” trudno sobie wyobrazić bez tych utworów ostatnich dwieście lat polskiej kultury.