Pani Maria urodziła się 9 marca 1922 roku w Warszawie. W latach 1945 - 2012 była aktorką teatralną. Mieszkanka Podgórzyna obchodzi dziś swoje setne urodziny. Uroczystości z tej okazji towarzyszyła delegacja z Urzędu Gminy Podgórzyn z wójtem Mirosławem Kalatą na czele oraz delegacja z Sołectwa.

Od najmłodszych lat Pani Maria interesowała się teatrem. Uczestniczyła w konspiracyjnych zajęciach Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, które odbywały się w prywatnych mieszkaniach ze względu na trwającą wojnę. Edukację Pani Marii przerwało Powstanie Warszawskie.

Niedługo po zdaniu egzaminu z aktorstwa zadebiutowała w objazdowym Teatrze Ziem Zachodnich w sztuce Jeńcy.

W życiu zawodowym Pani Marii pojawiały się różnorodne role. Miedzy innymi dramatyczne, ale też komediowe, a zdarzało się nawet, że Pani Maria grała w spektaklach skierowanych do dzieci i młodzieży.

Dziś w restauracji „Do Pełna” w Podgórzynie odbyła się uroczystość, na której Jubilatkę odwiedziła delegacja z Urzędu Gminy Podgórzyn oraz z Sołectwa. Nie obyło się bez pięknych kwiatów i wzruszeń zarówno ze strony Jubilatki jak i przybyłych gości.

Pani Maria to kobieta z niesamowitą pasją. Podczas uroczystości opowiadała wiersze, które mówiła z pamięci. To taka osoba, która jak mówi to wszyscy milkną i wsłuchują się w pasję zawartą w głosie.

Jubilatce składamy najserdeczniejsze życzenia.

O Pani Marii można przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Jest bohaterką wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" szczecin.ipn.gov.pl

Aktorka teatralna opowiadała o swoich przeżyciach i wspomnieniach związanych z wojną. Artykuł w tym temacie znajduje się w linku: www.1944.pl