Z powodu szalejącego wirusa nastały ciężkie czasy dla Stowarzyszenia Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „My też potrafimy”. Nie można się regularnie spotykać. Z nikąd nie ma też dofinansowań do działalności. Jedynie PCPR nas wspiera.

Dzięki dofinansowaniu z PCPR w lipcu mogliśmy pojechać na wycieczkę do Wałbrzycha i Kłodzka. W imprezie uczestniczyło 12 osób z Gminy Podgórzyn w tym 10 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami, przyjaciółmi ze Stowarzyszenia i wolontariuszami.

Najpierw zwiedzaliśmy Twierdzę Kłodzko czyli Forteczny Park Kulturowy. Jest to dobrze zachowana twierdza będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII w. Niestety obiekt jest trudno dostępny dla osób niepełnosprawnych i 3 osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich musiały zostać w autokarze z panami kierowcami. W Kłodzku zwiedziliśmy również gotycką kolegiatę pw. NM Panny, starówkę z neorenesansowym ratuszem i gotycki most św. Jana. Po wyjeździe z Kłodzka zatrzymaliśmy się w zajeździe „Ibiza”, żeby nabrać sił przed dalszym zwiedzaniem.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, które zostało założone w 1908 r. i mieści się w reprezentacyjnym pałacu Albertich. Znajduje się w nim ekspozycja ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii).

Na koniec byliśmy w Książu w palmiarni, która została wybudowana w latach 1911 -1914 z polecenia księcia na Pszczynie i Książu Jana Henryka XV von Pless, spadkobiercy fortuny Hochbergów (właściciela jednego z największych majątków ówczesnej Europy). W palmiarni znajduje się ok. 80 gatunkami roślin z całego świata.

Uczestnicy wycieczki bardzo się cieszyli, że mogą ze sobą spędzić czas. Jak zwykle wszyscy się integrowali i pomagali sobie nawzajem. Zachowując bezpieczeństwo (w maseczkach i dezynfekując ręce) spędziliśmy bardzo przyjemny dzień.

W sierpniu członkowie naszego Stowarzyszenia mieli jeszcze jedno bardzo miłe spotkanie. Zawsze latem organizujemy sobie „Grilla z widokiem na Śnieżkę”. Wspaniale, że w naszych Ściegnach wreszcie powstała wygodna świetlica z zapleczem kuchennym, w której można się spotykać. Sprzed budynku roztacza się widok na Śnieżkę i piękną panoramę gór. Gośćmi spotkania były: sołtys naszej wsi Pani Ania Respondek, prezes Stowarzyszenia „Ściegny moja wieś” Pani Beata Goryluk oraz kilka mieszkanek Ściegien. Było smacznie i wesoło.

Iwona Gucwa