Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców naszego regionu do wzięcia udziału w organizowanym przeze mnie konkursie na organizację Europejskiego Dnia Sąsiada.

Dzień ten obchodzony jest od 17 lat jako European Neighbours Day. Myślą, która leży u podstaw organizacji tego szczególnego dnia jest przekonanie o coraz większym udziale technologii w rozwoju i podtrzymywaniu relacji między ludźmi. Postęp technologiczny i cyfryzacja życia społecznego doprowadziły do rozluźnienia więzi społecznych, które wzmacniały poczucie sąsiedztwa, wzajemnego wsparcia i organizacji wspólnych, lokalnych działań.

W dzisiejszym – cyfrowym świecie, gdzie dominującą rolę odgrywają coraz częściej media społecznościowe, o wiele łatwiej jest podtrzymywać relacje z osobami oddalonymi od nas nawet o setki kilometrów niż lepiej zapoznać się z własnym sąsiadem. Anonimowość, która zrosła się z naszym codziennym trybem życia, powiązana jest w szczególności ze środowiskiem osiedli miejskich o gęstej zabudowie budynków z wielkiej płyty. Osiedla tego typu rzadko sprzyjają rozwojowi procesu integracji oraz podejmowania przez mieszkańców wspólnych inicjatyw. Także na wsi, poprzez rozwój mediów społecznościowych, coraz rzadziej odczuwa się potrzebę lokalnej integracji i poznawania siebie nawzajem.

Z tego względu zachęcam wszystkich, mieszkańców miast i wsi oraz organizacje pozarządowe do udziału w konkursie. Wierzę, że chcąc zmienić ten aspekt rzeczywistości oraz pokazać, że rodziny mieszkające po sąsiedzku więcej łączy niż dzieli można działać wspólnie kształtując tym samym i umacniając więzi lokalne.

Celami Europejskiego Dnia Sąsiada są:

  1. Integracja rodzin z osiedli miejskich ze społecznością lokalną w oparciu o zasadę partnerstwa i dialogu społecznego.
  2. Zainspirowanie lokalnych, osiedlowych społeczności do podejmowania wspólnych działań o wymiarze lokalnym.
  3. Budowanie pozytywnego wizerunku integracji społeczności lokalnej jako przejawu aktywnej formy działań angażujących rodziny w celu realizowania wyznaczanych wspólnie celów na rzecz najbliższego otoczenia i wspierania postaw obywatelskich.
  4. Poprzez wspólne angażowania się w projekty o charakterze lokalnym promowany jest w najbliższym otoczeniu rodziny wolontariat jako przejaw pozytywnych postaw społecznych.
  5. Promowane są nowe metody spędzania wolnego czasu z rodziną oparte o gry i zabawy o charakterze integracyjnym.
  6. Wpisanie Dnia Sąsiada jako imprezy cyklicznej, która po przez swój pozytywny charakter mobilizujący w sferze społecznej przyczynia się do wzmocnienia więzi wśród społeczności lokalnej.

Aby wziąć udział w konkursie należy w terminie od 22 maja do 13 czerwca br. zorganizować Dzień Sąsiada, podczas którego wspólnie zostanie wypracowana inicjatywa, poprawiająca jakość Waszego otoczenia. Pięć najlepszych pomysłów otrzyma jednorazowe dofinansowanie do ich realizacji w kwocie 200 zł. Termin realizacji Waszego pomysłu to 30 września 2021 r. Pomysły wspólnych projektów wraz z dokumentacją fotograficzną z Dnia Sąsiada oraz wnioskiem o dofinansowanie oraz kartą zgłoszeniową należy przesłać do 25 czerwca 2021 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wyłonienie projektów, które otrzymają dofinansowanie nastąpi do 30 czerwca 2021 roku. Tuż po rozstrzygnięciu konkursu, zwycięzcy zostaną poinformowani mailowo.

Terminy:

  • 22.05.2021 – 13.06.2021 – organizacja Dnia Sąsiada
  • Do 25.06.2021 – przesłanie niezbędnych dokumentów wskazanych w regulaminie
  • Do 30.06.2021 – rozstrzygnięcie konkursu
  • Do 30.09.2021 – przeprowadzenie inicjatywy stworzonej podczas Dnia Sąsiada, która zostanie dofinansowana

Plakat do pobrania pdf [59.97 KB], jpg [442.78 KB]
Regulamin konkursu do pobrania pdf [468.58 KB]

Wniosek o dofinansowanie w konkursie na organizację Europejskiego Dnia Sąsiada do pobrania pdf [367.11 KB]

Karta zgłoszeniowa do pobrania pdf [192.93 KB]