Wieloletnie starania druhów z OSP Podgórzyn zakończyły się sukcesem. Doczekają się oni nowoczesnej remizy strażackiej z prawdziwego zdarzenia.

Podczas dzisiejszej (14.05) konferencji prasowej w Starostwie Karkonoskim dokonano uroczystego podpisania protokołu dotyczącego przekazania przez powiat działki pod budowę nowej siedziby OSP Podgórzyn wraz zapleczem garażowym oraz niezbędną infrastrukturą. Działka o powierzchni 4135 m2 zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 366 oraz dróg powiatowych i gminnych. Jej wartość szacunkowa to ok. 300 tys. złotych.

Jest to bardzo aktywna jednostka na terenie całego powiatu. To właśnie strażacy ochotnicy jako pierwsi znajdują się wszędzie tam gdzie jest zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. Kiedyś strażacy kojarzyli się jedynie z zabezpieczeniem przeciwpożarowym, dziś dysponowani są do wielu innych zagrożeń jak np. zagrożenie powodziowe, wichury, powalone drzewa lub zabezpieczenia chemiczne. Strażacy to również wyszkoleni ratownicy medyczni dysponujący nowoczesnym sprzętem pozwalającym im podejmować osoby poszkodowane w pojazdach – tłumaczy Krzysztof Wiśniewski, Starosta Karkonoski.

Budowa tej remizy będzie takim zwieńczeniem naszych działań dotyczących zabezpieczenia przeciwpożarowego gminy Podgórzyn. Wcześniej wybudowaliśmy remizy dla dwóch innych jednostek na terenie gminy. W tej chwili przygotowujemy całą dokumentację. W ciągu 6 miesięcy powinniśmy otrzymać pozwolenie na budowę i wystąpimy o środki do Funduszu Inwestycji Samorządowych. Planujemy starać się także o inne środki finansowania tej inwestycji – mówi wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata.

To wielkie wydarzenie zarówno dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Podgórzynie jak i dla mieszkańców gminy.

Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli spełnić swoje marzenia. Czekaliśmy na to bardzo długo. Największym problemem był właśnie brak działki spełniającej wymagania dotyczące przede wszystkim lokalizacji. Rocznie notujemy ok. 120 wyjazdów do różnego rodzaju zdarzeń – powiedział Marek Musiałowski, naczelnik OSP Podgórzyn.

Uważam, że nowa siedziba naprawdę należy się naszym strażakom. Wszędzie są pierwsi, podejmują różnego rodzaju zdarzenia i zagrożenia. Aktualna siedziba straży nie pozwala np. wziąć kąpieli po zakończonych działaniach. Inwestycja jest ważna również dla młodzieżowej drużyny pożarniczej, która powstała przy naszej OSP w ostatnim czasie – mówi Danuta Szymajda, sołtys Podgórzyna.

Nowa siedziba OSP Podgórzyn powinna zostać wybudowana w ciągu najbliższych 2 lat.