Ścięgny w Gminie Podgórzyn, to wieś, która zawsze miała walory wpisujące się w podstawę aby naszą gminę nazywać Turystyczno-Rolniczą. Tak jest teraz, ale pokolenie wstecz było odwrotnie. Dużo więcej osób żyło z rolnictwa, w większości z hodowli bydła. 4-5 klasa gruntów rolnych w połączeniu z górzystym ukształtowaniem terenu i trudnościami z tego wynikającymi, skutecznie i systematycznie, zniechęcała rolników i ich następców, do wiązania się zawodowo z rolnictwem.

Przetrwali i ostali się tylko nieliczni. W Ścięgnach, między innymi, Rodzinne Gospodarstwo Rolne Rodziny Jana i Jadwigi Jakubow i ich następców - Joanny, Jerzego "Jury", Jarosława i Józefa. Tradycja, pracowitość, umiejętności, wszechstronność, upór, wiedza, wzajemne wsparcie, samowystarczalność to powszechnie widoczne cechy, które skłaniają nas żyjących obok "po sąsiedzku", do stwierdzenia, że praca na roli dla rodziny Jakubow, to PASJA.

Zadbane,  utrzymane gospodarstwo i grunty rolne, wokół których przybywa co raz więcej nowych nieruchomości, oraz nowych mieszkańców - tworzą krajobraz nie skrępowany, nie przesłaniający pięknych widoków na Karkonosze ze Śnieżką, czy też patrząc w drugą stronę na Rudawy Janowickie z Sokolikami, oraz Kotlinę Jeleniogórską. Walor krajobrazowy podkreślają wierzby posadzone planowo wzdłuż gruntów przeznaczonych na pastwiska.

Podwójny szpaler posadzonych wierzb na gruncie rolnika, wzdłuż drogi gminnej, wytycza "KROWIĄ ALEJĘ" - drogę, którą pokonują zwierzęta z obory na wyznaczone pastwiska. Kolizyjny odcinek to raptem 5 metrów w poprzek drogi gminnej. Tym sposobem "upstrzenie, krowimi plackami" drogi gminnej, i tak bezzwłocznie uprzątniętymi przez gospodarzy,  zostało sprowadzone do minimum .

Widok stada krów idących, jedna za drugą,"gęsiego" robi wrażenie, a efekt i rezultat wpisują się w dobrostan zwierząt. Rozwiązanie godne polecenia i zastosowania w innych gospodarstwach.

Piękna krajobrazowo, twórcza wierzba, tworząca "KROWIĄ ALEJĘ", to również źródło ekologicznej odnawialnej energii w postaci drewnianych zrębków z przycinanych gałęzi drzewa, które było inspiracją aby przyległą ulicę nazwać WIERZBOWA.     

Przemieszczające się krowy na pastwisko z widokiem na Śnieżkę, to również edukacyjny przyczynek, aby dzieciom gości, którzy przyjeżdżają do naszych pensjonatów, kwater, gospodarstw agroturystycznych - przekazać, że mleko które piją na co dzień, jest od tych krówek, a nie z kartonika z Lidla, Tesco czy Biedronki.

Opisane i zastosowane rozwiązania dają szansę na dobre sąsiedztwo i relacje między osobami, które z wyboru żyją od pokoleń z pracy i uprawy roli oraz mieszkańcami, którzy wybrali sobie miejsce do życia na terenach wiejskich. Razem tworzymy społeczność, lokalną społeczność.

Edward Wach
z wyboru mieszkaniec Ścięgien.
Radny Gminy Podgórzyn.