W tym roku szkolnym, w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce  realizowany jest  projekt edukacji obywatelskiej i patriotycznej, który koncentruje się wokół hasła: „Razem tworzymy historię”.

Celem nadrzędnym programu jest zwrócenie szczególnej uwagi uczniów na fakt, że wolna ojczyzna i wolny człowiek jest największym dobrem i  najwyższą wartością w życiu pojedynczego obywatela i całego narodu. Uświadamiając, że to my jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie kolejnych kart historii włączamy dzieci i młodzież w działania organizowane przez szkołę, środowisko lokalne i inne podmioty.

Znana myśl Józefa Piłsudskiego "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” ożyła 8.11.19 r w murach szkoły gdzie odbyły się uroczystości z okazji 101 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Na te niezwykłe spotkania z historią, trwające cały dzień a przygotowane przez społeczność szkoły,  przybyli liczni goście.  Wśród nich obecni byli kombatanci wojenni, mieszkańcy gminy, sympatycy szkoły, młodzież oraz dzieci. O godz. 11.11 w pełnej gali i bardzo  przejęci odśpiewaliśmy hymn narodowy, delegacja szkoły udała się na Cmentarz Jeńców Wojennych w Borowicach aby uczcić pamięć poległych w czasie wojny. W wielu klasach toczyły się dyskusje na różne, ważne tematy powiązane z historią, uczniowie włączyli się do ogólnopolskiej kampanii BohaterOn wysłali  kartki do Powstańców, a wieczorem podczas Wieczornicy Patriotycznej wysłuchać  można było krótkiego montażu słowno- muzycznego o burzliwych  losach Polski. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych połączyło wszystkie pokolenia.

Goście mogli także podziwiać  prace plastyczne wykonane przez uczniów szkoły w ramach konkursu pt. "Moja mała ojczyzna", a rozmowom przy kawie, herbacie i pysznym cieście nie było końca.

Jak podkreślał jeden z najstarszych mieszkańców Sosnówki obecny na wieczornicy "Bardzo ważne jest,  że możemy żyć w wolnym kraju, cieszyć się wolnością,  należy jednak pamiętać o tych, którzy polegli w walce za wolność naszej ojczyzny...", pani dyrektor dodała, że: "patrząc na prace plastyczne wykonane przez uczniów  można stwierdzić, że żyjemy w przepięknym miejscu, po prostu w raju. Dzieci, które malują takie prace to dzieci szczęśliwe  i  oby tak było dalej w wolnej Polsce.. ".  W murach szkoły do późnego wieczora słychać było śpiew i rozmowy, którym towarzyszyło wiele emocji.