14 września, na Wiśniowej Polanie w Miłkowie odbyły się coroczne uroczystości dożynkowe, na których bawili się mieszkańcy naszej gminy, zaproszeni goście oraz przyjezdni.

Uroczystości zainaugurowane zostały mszą św., która była koncelebrowana przez księży z naszej gminy: ks. Szymon (w zastępstwie ks. Zbigniewa Kuleszy)  z Miłkowa, ks. Jacek Tokarz z Podgórzyna oraz ks. Zenon Stoń ze Ścięgien.

Po mszy, Gospodarz Dożynek - Wójt gminy Podgórzyn, Mirosław Kalata, uroczyście przywitał Starościnę oraz Starostę Dożynek, którymi w tym roku zostali Pani Teresa Kodź i Pan Mariusz Mocka oraz przybyłych gości, wśród których nie brakowało wielu ważnych osobistości, jak: Pani Zofia Czernow - Posłanka na Sejm RP, w imieniu Pani Marzeny Machałek przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej, Krzysztof Mróz - Senator RP, Krzysztof Wiśniewski - Starosta Jeleniogórski, Katarzyna Markowska - Dyrektor Związku Gmin Karkonoskich, Andrzej Katra - z-ca Komendanta Komisariatu Policji w Karpaczu, Sołtysi poszczególnych Sołectw oraz Radni Gminy Podgórzyn.

Po przywitaniach nastąpiło tradycyjne podzielenie Chleba Dożynkowego oraz prezentacja przepięknych wieńców dożynkowych przygotowanych przez wszystkie Sołectwa w gminie.

Następnie przyszła kolej na część rozrywkowo-artystyczną. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach zorganizowanych przez firmę Vesna, oraz miały do dyspozycji tzw. dmuchańce. Dorośli mogli się posilić przeróżnymi, wyśmienitymi potrawami, przygotowanymi przez sołectwa oraz obsługę Wiśniowej Polany.

Można było zobaczyć występy zespołów: "Kosówki" ze Ścięgien, oraz „Szafiry”, który powstał z inicjatywy Gminnej Rady Seniorów. Bardzo interesujące były pokazy talentów zaprezentowane przez sołectwa. Miłków zaprezentował wspaniałą parę taneczną, Podgórzyn występ skrzypcowy, Staniszów piękne hafty, Zachełmie zaś różnego rodzaju ręcznie robione produkty.

Ważnym punktem obchodów była dekoracja zwycięzców pierwszej edycji Sołeckiej Ligii Mistrzów, która została rozegrana w tym roku. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy za udział wszystkim zaangażowanym.

Sporo emocji dostarczyły widzom i uczestnikom zmagania między sołectwami. A konkurencje nie były łatwe: studnia (przelewanie przez wąż ogrodowy wody do butelki), rzut warzywami do celu, tor przeszkód (wyściki 3-odobowych drużyn skrępowanych folią) oraz rzut workiem ze słomą. Walka była ostra i zacięta. Bardzo dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom. Wyniki zmagań przedstawiają się następująco:

  1. miejsce: Miłków, 19 pkt.
  2. miejsce: Głębock, 18 pkt.
  3. miejsce: Ścięgny, 17 pkt.
  4. miejsce: Marczyce, 15 pkt.
  5. miejsce: Staniszów, 14 pkt.
  6. miejsce: Sosnówka, 8 pkt.
  7. miejsce: Podgórzyn, 7 pkt.

Ostatnim punktem wydarzenia była zabawa przy muzyce, przy której wszyscy bawili się do późnej nocy.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie, szanownym gościom za zabranie głosu, mieszkańcom oraz sołectwom za zaangażowanie oraz Państwu Wiśniewskim i obsłudze Wiśniowej Polany za gościnę.

Do zobaczenia za rok.