W dniach 24 i 25 sierpnia, na terenie Gminy Podgórzyn odbyły się Górskie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym. W sobotę wystartowali zawodnicy w kategoriach: Junior Młodszy, Juniorka Młodsza, Juniorka i Elita, zaś w niedzielę w kategoriach: Tandemy niewidzących i niedowidzacych, Junior, Orlik i Elita.

Najwcześniej w sobotę na trasę wyruszyli juniorzy młodsi. Do pokonania mieli identyczną trasę jak elita kobiet. O losach tego wyścigu zdecydowała walka z siedmioosobowej grupy, z której najlepiej na wymagającej trasie poradził sobie Tomasz Andrzejczak (KKS Gostyń). Srebrny medal zawisł na szyi Krzysztofa Klimka (GK Viktoria Rybnik), zaś brązowy Michała Pomorskiego (Warszawski Klub Kolarski).

Drugi sobotni wyścig należał do juniorek młodszych. Młode zawodniczki musiały zmierzyć się z trzema okrążeniami, które dawały dystans 43,5 km. W tej rywalizacji bezkonkurencyjna okazała się Malwina Mul (KLKS “AZALIA” Brzóza Królewska), która na mecie zameldowała się “na solo” prawie dwie i pół minuty nad Wiktorią Mildą (ALKS Stal Grudziądz) i Tamarą Szalińska (UKS Ratusz Maszewo).

W rywalizacji juniorek, które walczyły na dystansie 58 kilometrów, najszybciej na mecie zameldowała się Dominika Włodarczyk (MLKS Wieluń), na drugiej pozycji uplasowała się Natalia Krześlak (TKK Pacific Toruń), zaś najniższy stopień podium przypadł Ewie Brożynie (Mayday Lublin Team).

W wyścigu dnia – elity kobiet, panie miały do pokonania blisko 73 kilometry. Trasa wytyczona została na pięciu 14,5 kilometrowych rundach, z których każda kończyła się trzykilometrowym podjazdem pod Sosnówkę Górną. Na jednym z nich zaatakowała Katarzyna Wilkos (MAT Atom Developer Wrocław), która dotarła do mety minutę przed Nikolą Płosaj (UKS TFJ Jedynka Kórnik) i zeszłoroczną górską mistrzynią Polski – Moniką Brzeźną (MAT Atom Developer Wrocław).

W tym samym wyścigu o medale walczyły orliczki. Złoto zawisło na szyi Aureli Nerlo (TKK Pacific Toruń), która o prawie minutę pokonała Karolinę Perekitko (Equano-Wase Zon Cycling Team) i ponad 7 minut (!) Weonikę Humelt (MAT Atom Developer Wrocław).

W najważniejszym niedzielnym wyścigu, dość niespodziewanie, najlepszy okazał się Michał Podlaski. Popularny “Sutek”, jeżdżący w barwach ekipy Wibatech – Merx z pewnością przypomniał sobie 2014 rok i start w mistrzostwach świata w Ponferradzie. Tym razem jednak to on był najlepszy. Podium uzupełnili za to Michał Paluta (CCC Devo) oraz Piotr Konwa (Wibatech – Merx).

Jeśli chodzi o Orlików, tutaj nie można mówić o wielkiej niespodziance. Najlepszy okazał się bowiem Piotr Sowiński (VPM Distribuzione), który w całym wyścigu open zajął czwartą pozycję. 22-letni kolarz okazał się o 1,5 minuty lepszy od Kacpra Wiszniewskiego (Cartusia). Po brąz, z jeszcze większą stratą, sięgnął za to Szymon Tracz.

W przypadku juniorów, rywalizacja była pełniejsza, lecz z pewnością nie bardziej wyrównana. Co prawda zwycięzcę Dominika Góraka dzieliły od drugiego na mecie Miłosza Ośko (obaj Warszawski Klub Kolarski) 42 sekundy, o tyle brązowy medalista Antoni Olszar (Grupa Kolarska Gliwice) stracił do triumfatora aż 4 minuty i 10 sekund.

Pełne wyniki na stronie www.wyniki.kswzkol.pl

Żródło1 Źródło2