W środę 21 sierpnia 2019 w centrum Aktywności Społecznej "Pogórze" odbyło się spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich z Podgórzyna z polsko-ukraińską grupą młodzieży, która przyjechała do Młodzieżowego Ośrodeka Karkonoskiego w Przesiece, w ramach projektu Kulinarnie-Kulturalnie.

KULINARNIE KULTURALNIE jest projektem wykreowanym  przez młodzież z Fundacji Promocji i Wspierania Twórczości CONVIVO oraz młodzież z Pałacu Dzieci i Młodzieży w Sławutyczu. Od 19 sierpnia 2019r. 28 młodych ludzi z Polski i Ukrainy wzięło aktywny udział w tygodniowym spotkaniu w Przesiece u stóp Karkonoszy. Podczas wspólnych warsztatów kulinarnych, międzykulturowych, wycieczek oraz spotkań z lokalną społecznością; młodzież na bazie specyfiki kulturalnej Dolnego Śląska oraz rodzimej kultury rozmawiała o znaczeniu kultury w budowaniu mostów porozumienia i własnej tożsamości. Rezultatem współdziałania młodzieży będzie polsko-ukraińska  filmowa książka kucharska UGOTUJ TO! zawierająca 12 przepisów kulinarnych zawierająca zarówno typowe potrawy ukraińskie jak i polskie oraz autorskie „wariacje” kulinarne młodzieży. Projekt dofinansowany jest z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

Podczas spotkania w CASie młodzież oraz nasze Gospodynie wspólnie wymienili się przepisami oraz rozmawiali na tematy kulinarne i kulturalne. Nasi goście nakręcili wywiady do wspomnianej wcześniej książki wideo, a na koniec przedstawili krótką, ale bardzo ciekawą część artystyczną.