Szanowni Państwo,

Informujemy, że z przyczyn klęsk abiotycznych (śniegołomy, wiatrołomy) oraz zagrożenia od czynników biotycznych (kornik drukarz, rytownik pospolity) na terenie Nadleśnictwa „Śnieżka" w niektórych rejonach prowadzone są intensywniejsze prace z zakresu pozyskania drewna. Prowadzony aktualnie zakres prac w lasach budzi sporo kontrowersji, dlatego pragniemy wyjaśnić co się dzieje z naszymi lasami.

 1. Jesień 2018 roku - wystąpiło kilka potężnych wichur, które pozostawiły po sobie ogrom wywrotów i złomów.
 2. Wczesna wiosna 2019 roku - obfite opady śniegu, które spowodowały szkody od okiści (śniegołomów) na powierzchni leśnej ok. 400 ha (blisko 5% pow. całego nadleśnictwa!).
 3. Najbardziej ucierpiały leśnictwa:
  • w Rudawach Janowickich: Janowice, Strużnica, Gruszków,
  • w Karkonoszach: Karpacz i Miłków.
 4. Aktualnie wciąż trwają prace polegające na uprzątaniu uszkodzonych powierzchni leśnych.
 5. Pozyskiwanie drewna na uszkodzonych powierzchniach jest konieczne, m.in. ze względu na bezpieczeństwo Państwa, mieszkańców okolicznych miejscowości, turystów i pracowników Nadleśnictwa „Śnieżka".
  Ponadto, my leśnicy staramy się uratować sąsiednie, nieuszkodzone drzewostany. Osłabione (suszą, wiatrami i okiścią) drzewostany są świetną bazą dla rozwoju i "wyprowadzania" kolejnych młodych generacji kornika drukarza i innych szkodników owadzich.
  Niestety wskutek oddziaływania czynników takich jak susza i szkodliwe owady te drzewostany powoli zaczynają obumierać i usychać — poprzez działalność leśników staramy się ten proces spowolnić, aby nie doszło do gwałtownego uszkodzenia ekosystemów leśnych na dużych powierzchniach.
 6. Drewno pozyskane z tych powierzchni składowane jest i kumulowane wzdłuż dróg i szlaków, które pozwolą na jego szybki wywóz - dlatego może się wydawać, że jest tego bardzo dużo w jednym miejscu.
  Ale pamiętajmy, że od samej okiści uszkodzeniu uległo 400 ha lasu, gdzie aktualnie prowadzone są prace.
 7. Po zakończeniu prac drogi i szlaki zostaną przywrócone do poprzedniego stanu, a na uprzątniętych powierzchniach zostanie posadzony nowy las. Chętnych zapraszamy do akcji #Sadzimy wiosną przyszłego roku lub do akcji lokalnych organizowanych przez nadleśnictwo jesienią br. (szczegóły będą zamieszczane na funpage'u oraz stronie www nadleśnictwa).

Bardzo prosimy o cierpliwość, wyrozumiałość i zaufanie.

Prosimy o omijanie zamkniętych szlaków - tu chodzi o Państwa Bezpieczeństwo.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z nadleśnictwem poprzez dostępne kanały komunikacji.

Aktualne informacje o stanie lasu i zaawansowaniu prac związanych z usuwaniem skutków klęsk będą zamieszczane na naszym funpage'u.

Nadleśnictwo Śnieżka
ul. Leśna 4a,
58-530 Kowary
tel.: +48 75 718-22-12 do14, fax: +48 75 718-25-23,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.lasy.gov.pl