krusUbranie i obuwie robocze powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy oraz panujących warunków atmosferycznych.

Odzież robocza nie może ograniczać ruchów, musi być wygodna i musimy się w niej czuć komfortowo. Powinna być wygodna i przylegająca do ciała, aby uniknąć niebezpieczeństwa np. pochwycenia przez ruchome części pracującej maszyny. Należy spiąć włosy lub nałożyć czapkę na głowę tak, aby zakryć włosy. Nie należy używać do pracy zużytej, zbyt luźnej i rozpiętej odzieży, która nie zapewni bezpieczeństwa np. niezapięte koszule lub bluzy, zwisające mankiety rękawów, kaptury, luźne końce szalików czy chust.

Dobór wygodnego i bezpiecznego obuwia to podstawa komfortu i bezpieczeństwa pracy każdego rolnika. Należy kupować obuwie atestowane z protektorem na podeszwie oraz chroniące palce przed przygnieceniem. Po każdej pracy obuwie powinno być oczyszczone, a stare i zniszczone obuwie wymienione na nowe.
Brak odpowiednio dobranego ubioru sprawia, że praca którą wykonujemy, staje się mniej bezpieczna.

Trzeba pamiętać o stosowaniu środków ochrony osobistej: osłony twarzy, maski, ochronniki słuchu, okulary, kaski, rękawice, fartuchy. Przed zastosowaniem każdego ze środków ochrony indywidualnej należy zapoznać się z zasadami jego użytkowania. Ochrony osobiste można stosować do czasu utraty ich właściwości ochronnych. Należy dbać o dobry stan środków ochrony indywidualnej, wymieniać zużyte i mieć zapasowy komplet odzieży ochronnej.     

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy należy pamiętać o odpowiedniej odzieży ochronnej dostosowanej do rodzaju zagrożeń:

  • Do prac z użyciem narzędzi ręcznych (np. przecinaka, piły, szlifierki) należy korzystać z odzieży roboczej przylegającej do ciała, rękawic i obuwia roboczego o podeszwie zabezpieczającej przed poślizgnięciem. Podczas tych prac istnieje duże prawdopodobieństwo uderzenia obrabianym materiałem, należy pracować w kasku i osłonie twarzy. Warto również zabezpieczyć się przed hałasem i zapyleniem stosując ochronniki słuchu i maseczki przeciwpyłowe.          
  • Podczas nawożenia gleby środkami pylistymi należy korzystać z pyłoszczelnej odzieży ochronnej, okularów i półmaski przeciwpyłowej, aby zabezpieczyć oczy i drogi oddechowe.    
  • Z chemicznymi środkami ochrony roślin należy pracować w specjalnej odzieży i ochronach osobistych (gumowe buty, rękawice, kombinezon, nakrycie głowy, maska lub półmaska ochrony oczu i twarzy) - nogawki kombinezonu ochronnego zawsze zakładać na buty, rękawy na rękawice, a w przypadku prac wykonywanych z rękami uniesionymi do góry, rękawice powinny być nałożone na rękawy - po zakończeniu pracy należy zdjąć niezwłocznie odzież ochronną i wyprać ją z użyciem środków piorących (nie prać jej z innymi ubraniami).   
  • Podczas prac polowych, pracy w lesie, czy zbierania owoców runa leśnego, dobierać taki strój, który zmniejszy ryzyko ukąszenia przez kleszcze. Trzeba możliwie szczelnie okrywać ciało zakładając koszulkę z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, kryte buty, wysokie skarpety oraz nakrycie głowy.
  • Prace ze zwierzętami również wymagają odpowiedniego ubioru - w razie stwierdzenia u zwierząt choroby zakaźnej należy bezwzględnie pracować w rękawicach ochronnych (np. gumowych) a w przypadku chorób przenoszonych droga oddechową (np. gruźlica, wąglik, gorączki Q) – należy pamiętać o używaniu półmaski i okularów ochronnych.    
  • Podczas prac przy pozyskiwaniu drewna bezpieczny strój składa się ze spodni lub nogawic z wkładką antyprzecięciową, rękawic, specjalnych butów z wysoką cholewą na protektorze z metalowymi noskami, kasku z ochronnikami słuchu i siatką zabezpieczającą oczy lub gogle, chroniące przed uderzeniem drewna.
  • Przy pracach na wysokościach, oprócz odpowiedniego ubioru i czystego obuwia roboczego zabezpieczającego przed poślizgnięciem, należy stosować sprzęt chroniący przed upadkiem np. szelki bezpieczeństwa. Wchodząc do różnego rodzaju zbiorników (szamb, zbiorników gnojownicy, studni) należy korzystać z maski przeciwgazowej aby nie ulec zatruciu.  

Rolniku pamiętaj – Twoja wiedza i działania mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym są bezcenne. Eliminując zagrożenia zyskujemy dla siebie i rodziny bezpieczne miejsce do pracy i życia oraz chronimy zdrowie, a nawet życie.

Opracowała:
Agnieszka Pawłowicz Kierownik PT KRUS w Jeleniej Górze
ul. Jana Pawła II 13,
58-500 Jelenia Góra tel. 75 718 61 12
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło:  www.krus.gov.pl, www.pip.gov.pl