Ponad 50 osób pobiegło w Charytatywnym Biegu Górskim w Miłkowie, by zebrać pieniądze na rehabilitację Oskara Piątka.

Start i meta biegu Bieg znajdowały przy Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Fundacji "RehaMaluch", a startujący zostali podzieleni na dwie grupy. Choć dystanse biegów sporo się różniły, to emocje i duch rywalizacji w obu grupach były porównywalne. Jako pierwsi wystartowali najmłodsi, na dystansie ok 1km, biegnąc w okolicach Ośrodka. Następnie, tuż przed zachodem słońca, na trasę liczącą 10km, wyruszyli zawodnicy dorośli. Pobiegli Oni w stronę kaplicy Św. Anny i „Gospody przy dobrym Źródle”, gdzie znajdowała się połowa dystansu. Po biegu każdy mógł się ogrzać, upiec sobie kiełbasę i zaśpiewać przy ognisku zorganizowanym na ternie ośrodka.

Pomysłodawcą i organizatorem Charytatywnego Biegu Górskiego jest Bartek Węglewski, prezes fundacji GO4Life, oraz organizator Seidorf Mountain Triathlon. Pomysł zorganizowania biegu powstał po rozmowie z właścicielami Fundacji "Rehamaluch", Agnieszką i Krzysztofem Walczuk, którzy opowiedzieli Mu o Oskarze Piątku, chłopcu dla którego rehabilitacja jest niezbędna by mógł prawidłowo funkcjonować, lecz niestety w domu "się nie przelewa". W organizacji wydarzenia pomogli przyjaciele Bartka - Łukasz Gierlik, który był konferansjerem oraz Karolina i Artur z berga.pl oraz wolontariusz Fundacji RehaMaluch Katarzyna Zielińska. Swój wkład miała również i gmina Podgórzyn.

Oskar Piątek, urodził się 9 grudnia 2010 i do 3go roku życia rozwijał się całkowicie prawidłowo. Niestety, wszystko to zmieniło się gdy skończył 3.5 roku. Oskar nagle zaczął tracić wszystkie umiejętności jakie mają dzieci, takie jak bieganie, czy jazda na rowerze, a w końcu nawet wchodzenie po schodach. Kolejni lekarze rozkładali bezradnie ręce nie wiedząc co jest przyczyną tych zaburzeń i dopiero po roku poszukiwań chłopiec trafił na wizytę do neurologa, gdzie otrzymał wstępną diagnozę, potwierdzoną następnie przez badanie EEG – epilepsja.

Aktualnie Oskarek regularnie uczęszcza na rehabilitację ruchową oraz sensoryczną, terapię zajęciową, basen oraz gdy pogoda sprzyja, jeździ konno na zajęciach hipoterapii. Poza ćwiczeniami przyjmuje też bardzo kosztowne suplementy oraz oleje, które wzmacniają organizm i dzięki którym napady padaczki pojawiają się znacznie rzadziej. Jednak to wszystko kosztuje...

W rehabilitacji Oskara pomaga Centrum Rehabilitacji "RehaMaluch" w Miłkowie. Jest to zespół doświadczonych rehabilitantów z wieloletnim stażem. Centrum oferuje szeroki zakres usług diagnostycznych i rehabilitacyjnych dla dzieci. Ich jedynym celem jest powrót do sprawności małych pacjentów. Ośrodek oferuje m.in. metody rehabilitacji takie jak:PNF, DNS (Kolar), NDT Bobath, Terapia ręki, Kinesiology Taping, Integracja sensoryczna, Terapia manualna w pediatrii, Monachijska funkcjonalna diagnostyka rozwoju, Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, Trójpłaszczyznowa terapia skolioz metodą Lehnert-Schroth.

Więcej o Oskarze, jego chorobie, oraz informacje o tym jak Mu pomóc, można znaleźć na stronach: www.siepomaga.pl oraz dzieciom.pl.

Organizator dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Biegu. Podziękowania płyną również do wszystkich, którzy wystartowali wspomagając Oskara.