We wtorek (27.11.2018) w Centrum Aktywności Społecznej "Pogórze" odbył się wojewódzki etap konkursu "Bezpieczny KRUSnal". Celem konkursu jest upowszechnianie podstawowych zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, uświadomienie zagrożeń chorobowych i wypadków występujących w środowisku wiejskim oraz zapoznanie dzieci z bezpiecznym zachowaniem się na obszarze leśnym. Konkurs na każdym etapie polegał na rozwiązaniu testu składającego się  z 28 pytań wyboru i jednego pytania problemowego.

Trzeba przyznać, że dzieci z Gminy Podgórzyn doskonale zorientowane są w tematyce bezpieczeństwa. Udowodniły to już na etapie regionalnym, który odbył się w dniu14 listopada 2018 r. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. W etapie tym wzięło udział 28 uczniów z  klas 4-6 szkół  podstawowych z Podgórzyna, Miłkowa, Ścięgien, Czernicy, Barcinka i Lubomierza. Nasze pociechy zajęły tam większość miejsca na podium.

Wyniki regionalnego etapu bezpieczny KRUSnal:
I miejsce
- Jarosław Hajduk - SP w Podgórzynie,
II miejsce - Katarzyna Polowczyk - SP w Ścięgnach,
III miejsce - Kinga Wrzosek - SP w Podgórzynie,
IV miejsce - Ingrid Olbrycht - SP w Podgórzynie,
V miejsce - Ewa Pawłowska - SP w Lubomierzu,
VI miejsce - Wiktoria Góralczyk - SP w Barcinku,
VII miejsce - Krystian Paluch - SP w Czernicy,
VIII miejsce - Julia Salabura - SP w Podgórzynie,
IX miejsce - Mateusz Erfort - SP w Ścięgnach,
X miejsce - Dominika Wolska - SP w Lubomierzu.

Nie inaczej było na etapie wojewódzkim, do którego w etapach regionalnych zostało wyłonionych po 10 laureatów. Wzięło w nim udział 37 uczniów ze Szkół Podstawowych z następujących miejscowości: Podgórzyn, Ścięgny, Lubomierz, Barcinek, Czernica, Bożejowice, Brzeźnik, Żeliszów, Kraśnik Dolny, Osice, Jerzmanki, Czerwona Woda, Bierna, Trójca, Osiek Łużycki, Marciszów, Krzeszów, Pisarzowice, Miszkowice. Tu również nasze pociechy wykazały się bardzo dużą kompetencją dotyczącą bezpieczeństwa na wsi oraz obszarze leśnym.

Wyniki wojewódzkiego etapu bezpieczny KRUSnal:
I miejsce
- Antoni Jasiński - SP w Brzeźniku
II miejsce - Katarzyna Polowczyk - SP w Ścięgnach
III miejsce - Ingrid Olbrycht - SP w Podgórzynie
IV miejsce - Dominika Markusz - SP w Bożejowicach
V miejsce - Jarosław Hajduk - SP w Podgórzynie
Wyróżnienie - Maciej Tobiasz - SP w Marciszowie
Wyróżnienie - Krystian Paluch - SP w Czernicy
Wyróżnienie - Zuzanna Wicher - SP w Marciszowie
Wyróżnienie - Karolina Piotrowska - SP w Marciszowie
Wyróżnienie - Daniel Pielichaty - SP w Ocicach

Podczas konkursu ratownicy z GOPR i strażacy z OSP w Rybnicy przygotowali dla dzieci szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przy użyciu fantoma oraz sprzętu wykorzystywanego do ratownictwa przez te służby.

Wszystkim dzieciom gorąco gratulujemy uzyskanych wyników. Świadczy to o Ich szerokiej wiedzy, którą będą mogły wykorzystać w praktyce, dla dobra i bezpieczeństwa nas wszystkich.

Organizatorem tegorocznego konkursu "Bezpieczny KRUSnal" jest oddział regionalny KRUS we Wrocławiu oraz Placówki Terenowe w Jeleniej Górze, Bolesławcu, Lubaniu i Kamiennej Górze. Zaś współorganizatorem konkursu jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu.