wilkiW dniu 19 kwietnia bieżącego roku w miejscowości Sosnówka doszło do ataku wilka na zwierzęta gospodarskie. Zdarzenie zostało już zgłoszone do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu zarówno przez właściciela zwierząt oraz Urząd Gminy Podgórzyn. W związku z powyższym przekazujemy zestaw podstawowych informacji dla mieszkańców, które pomogą zapobiegać incydentom z udziałem wilków lub w sposób właściwy na nie reagować:

  1. W celu unikania konfrontacji wilków z psami, właściciele psów powinni zapewnić im odpowiednią opiekę i warunki, w których są trzymane. Należy przestrzegać obowiązujący zakaz puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna, a także zakaz puszczania psów luzem w lesie.
  2. Należy zabezpieczyć pojemniki na odpady przed dostępem zwierząt. Odpady spożywcze mogą się stać łatwym pokarmem dla dzikich zwierząt i zachęcać je do odwiedzania siedzib ludzkich.
  3. Należy bezwzględnie egzekwować zakaz zabierania ze środowiska dzikich zwierząt w celu ich przetrzymywania – w przypadku wilka, gdy szczeniak podrośnie, a właściciel przestaje sobie dawać z nim radę (jest to ciągle dzikie zwierzę), często uwalnia go. Taki osobnik nie ma już lęku przed człowiekiem, zwykle nie umie polować, nie jest częścią watahy i może być źródłem poważnych problemów. Przypadki łamania zakazów chwytaniai przetrzymywania wilka winny być zgłaszane na policję.
  4. W przypadku kiedy doszło do szkody w hodowli – hodowca natychmiast po stwierdzeniu szkody zabezpiecza ślady, składa niezwłocznie wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o odszkodowanie - tel. kontaktowy 531-063-955, infolinia 71 74-79-300. Wraz z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska ustala jakie powinny być zabezpieczenia przed kolejnymi atakami.
  5. W przypadku kiedy zauważono na terenie gminy osobniki w obszarze zabudowanym, lub z wyraźnymi oznakami choroby, ewentualnie z podejrzeniem wścieklizny Wójt podejmuje działania w celu umożliwienia opuszczenia gminy przez zwierzę lub jeśli zachodzi konieczność uśmiercenia występuje z wnioskiem o stosowne zezwolenie do organów ochrony przyrody. Co do zasady regionalny dyrektor ochrony środowiska może wydać zezwolenie m.in. na płoszenie, umyślne chwytanie, przetrzymywanie czy transport wilka na terenie swojego województwa, a na eliminację na terenie całego kraju wnioski takie rozpatruje GDOŚ (z wyłączeniem parków narodowych, dla których decyzje wydaje Minister Klimatu i Środowiska). Wniosek o zezwolenie może złożyć każdy – osoba fizyczna, podmioty typu izba rolnicza czy jednostka naukowa, a w kwestii bezpieczeństwa najwłaściwszym (choć nie wyłącznym) podmiotem do składania będzie przedstawiciel jednostki samorządu.

O wszelkich incydentach prosimy informować: Urząd Gminy Podgórzyn, komórkę Zarządzania Kryzysowego, pod numerem 725-601-060.

Więcej informacji na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu pod adresem:www.gov.pl