Wójt Gminy Podgórzyn informuje, że należy zgłaszać do Urzędu Gminy Podgórzyn rejony występowania groźnej dla zdrowia rośliny tj. Barszczu Sosnowskiego.

Wójt Gminy Podgórzyn informuje, że należy zgłaszać do Urzędu Gminy Podgórzyn rejony występowania groźnej dla zdrowia rośliny tj. Barszczu Sosnowskiego.

Zgłoszenia o występowaniu rośliny należy kierować do Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Podgórzyn. Formularz zgłoszeniowy znajduje na stronie : podgorzyn-api.bip.net.pl
Warto przypomnieć, że Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie.
Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pamiętajmy, że nadrzędną zasadą jest, że to właściciel nieruchomości odpowiada za stan swojej nieruchomości. Jeżeli na nieruchomości rośnie barszcz Sosnowskiego, to obowiązkiem właściciela nieruchomości jest niedopuszczenie do jego rozprzestrzenienia się w środowisku.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1718) właściciel nieruchomości zobowiązany jest przeprowadzić działania zaradcze w stosunku do inwazyjnego gatunku obcego rozprzestrzenianego na szeroką skalę.

barszcz sosnowskiegoDziałania zaradcze, należy rozumieć każde działanie dokonywane środkami, których celem jest eliminacja, kontrola lub izolacja populacji inwazyjnych gatunków obcych, przy jednoczesnym zminimalizowaniu oddziaływania na gatunki niedocelowe i ich siedliska.

Wójt może, na koszt podmiotu władającego będącego osobą fizyczną przeprowadzić działania zaradcze w przypadku, gdy podmiot władający nie przeprowadził działań zaradczych we własnym zakresie w terminie roku od dnia otrzymania informacji o stwierdzeniu obecności w środowisku inwazyjnego gatunku obcego rozprzestrzenionego na szeroką skalę oraz o konieczności przeprowadzenia wobec niego działań zaradczych.
Po przeprowadzeniu działań zaradczych określa wysokość kosztów przeprowadzenia tych działań zaradczych oraz sposób i termin ich uiszczenia, postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Łodyga osiąga od 1 do 4 m wysokości przy średnicy do 10 cm. Jest głęboko podłużnie bruzdowana, zwłaszcza w górnej części, wewnątrz pusta, rzadko owłosiona (mocniej owłosione są ogonki liściowe).
Liście pierzastodzielne o średnicy do 150 cm. Składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Wzdłuż brzegu blaszki liściowej znajdują się krótkie, zaokrąglone ząbki. Kształt liści jest zmienny. U góry zielona, ku dołowi zwykle pokryta purpurowymi plamkami.

Kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach o średnicy do 50 cm, składający się z 30–75 baldaszków wyrastających na krótko owłosionych promieniach. Na jednej roślinie znajdować się może 1–20 tysięcy kwiatów, czasem nawet do 50 tysięcy. Kielich jest drobny, pięcioząbkowy, korona składa się z 5 białych, rzadko zaróżowionych płatków osiągających 10 mm długości. Słupek pojedynczy.

Wójt Gminy Podgórzyn
Mirosław Kalata