W dniach 29.08 DO 2 .09 .2021 roku 48 osobowa grupa Seniorów z Gminy Podgórzyn uczestniczyła w wycieczce do cudownych miejsc MAŁOPOLSKI- do Zakopanego i okolic. Chociaż pogoda nam nie sprzyjała, bo prawie przez cały czas padał deszcz, to humory seniorom dopisywały i nie było widać, że przejmują się marną pogodą. Odwiedziliśmy kilka wspaniałych miejsc, w tym Zakopane z Krupówkami, wjechaliśmy kolejką na Gubałówką, wędrowaliśmy po Dolinie Kościeliskiej oraz byliśmy pod Wielką Krokwią . Nie zabrakło także Zapory Czorsztyńskiej i Zamku w Niedzicy oraz sanktuarium w Ludźmierzu To miejsca, które pozwoliły nam poznać nie tylko wspaniale zabytki i infrastrukturę tego rejonu, ale także jej burzliwa historię .

Fot.1 tuż przed wyjazdem do domu spod hotelu Joniec w Białym Dunajcu

Po przyjeździe w Tatry , w strugach orzeźwiającego deszczu ruszyliśmy wraz z przewodnikiem na cudowny szlak Doliną Kościeliską, gdzie mogliśmy podziwiać grzbiety skalistych wierzchołków oraz bacówkę i miejscową faunę i florę. Chociaż za kołnierz lały się strumienie wody , a nogi odmawiały posłuszeństwa to większość z nas dotarła aż do końca tej Doliny.

Fot. 2 na trasie wzdłuż Doliny Kościeliskiej

Kolejny dzień to wypad na Gubałówkę i wycieczka po Zakopanym i okolicach

Fot3. Wjazd kolejką – wagonikiem na Gubałówkę

Fot. 4 na Gubałówce

Po tym przejazd do Zakopanego pod Wielką Krokiew , gdzie czekaliśmy na rozpoczęcie pierwszego w historii Konkursu o „Puchar Seniora w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi” . Niestety z powodu zlej pogody konkurs się nie odbył, ale kilka Seniorek nie dawała za wygrane i czekała po Krokwią na lepszą pogodę.

Fot 5 w oczekiwaniu na konkurs o „Puchar Seniora w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi

Po tych atrakcjach nasza Danusia Szymajda zafundowała nam wspaniałą zabawę z tańcami , śpiewem i smacznym góralskim wyszynkiem , gdzie przygrywała nam Kapela Góralska „ My tyż śpiewamy”

Fot 6 Góralskie Pląsanie

Trzeciego dnia, gdy nieco podjedliśmy po ciężkiej nocy ruszyliśmy autokarem w objazd po okolicy. Pogoda się trochę poprawiła i z okien autobusu podziwialiśmy szczyty Tatr z jej pięknym Giewontem.
Po ciężkiej ostatniej nocy musieliśmy odpokutować nasze grzechy u udaliśmy się do Ludźmierza, gdzie zwiedzaliśmy Bazylikę mniejsza z Sanktuarium Maryjnym oraz jej ogrodami i rzeźbami.

fot. 7 ogrody przy Bazylice z figura Papieża Jana Pawła II.

fot.8 Ołtarz z drewniana figurą Kult figury Matki Bożej Ludźmierskiej

W dalszej części trzeciego dnia odwiedziliśmy Pieniny z jej trzema szczytami Trzy Korony , gdzie mięliśmy popłynąć Dunajcem , ale wysoka fala nie pozwoliła wypłynąć flisakom.

Fot9. Widok na Trzy Korony

Po zwiedzeniu Doliny Dunajca i przystani flisaków pojechaliśmy na Zaporę Czorsztyńską i do Zamku Niedzica .

Fot. 10 Na Zaporze Czorsztyńskiej

Filmiki z wycieczki można oglądać na youtube na zakładce Podgórzyn w Tatrach 29.08.2021 oraz Podgórzyn w Ludźmierzu 31.08.2021

Kolejny dzień to moczenie się w termach w malowniczej miejscowości Szaflary obok Białego Dunajca

fot. 11. I chlup do bełła / a to po góralsku takie bajoro/

Po umyciu w bajorze pojechaliśmy na Krupówki, gdzie zamiast prawdziwego góralskiego miasteczka z jej urokliwymi chałupami zastaliśmy szklane domy pełne nowoczesności zupełnie nie pasujące do tego folkloru.
Na zakończenie czwartego dnia wycieczki zwiedziliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem , gdzie bez chodzenia po Tatrach mogliśmy „ Obacyc wszystko”, co tam jest do zwiedzenia.

Fot 12. Widok na zwierzynę i krajobraz Tatr można zwiedzić wciągu 40 minut.

Po czterech dniach wycieczki szczęśliwie powróciliśmy do swoich domów w pięknym Karkonoskim kraju, dzięki naszemu kierowcy Panu Sylwestrowi, za które serdecznie dziękujemy.
Oczywiście ta wycieczka i jej przebieg nie mógłby się odbyć bez naszej wspaniałej Pani Danuty Szymajdy, która zaplanowała wycieczkę , zabezpieczyła cały nasz pobyt i ciężko pracowała, aby wszystko wypadło jak najlepiej. Serdecznie i z całego serca jej za to dziękujemy. Myślę, że zasłużyła na wspaniałą nagrodę , ale za tą nagrodę niech jej na razie wystarczą nasze podziękowania i życzenia. Dziękujemy tobie za wszystko i czekamy na jeszcze.