W minioną sobotę (20.04.2024) zawodnicy Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan brali udział w Pucharze Dolnego Śląska w Karate Sportowym.

Dnia 13.04.2024r. zawodnicy Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan uczestniczyli w Międzywojewódzkich Mistrzostwa Młodzików w Karate WKF.

W dniach 23 i 24.Marca .2024r na stawie Balaton – Staniszów odbyły się zawody Wędkarskie o ,,I Puchar Marzanny” który to składał się z dwóch jednodniowych Tur ;

W dniu 12.02.2024r. odbyły się IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ w półfinale strefy jeleniogórskiej w piłce siatkowej w Pisarzowicach.

W minioną sobotę pięcioro zawodników Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan brało udział w międzynarodowych zawodach karate WKF - Dresden Open.

W sobotę (16.12) w Lutyni zawodnicy Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan uczestniczyli w Finale Dolnośląskim Igrzysk Dzieci, Młodzieży i Licealiada w Karate.

02 grudnia w nowoczesnej Hali Widowiskowo-Sportowej w Grodzisku Mazowieckim odbył się II Puchar Polski Dzieci i Młodzików w Karate. Organizatorem zawodów był UKS BUDO Grodzisk Mazowiecki pod auspicjami Polskiej Unii Karate.

Informujemy, że od dnia 27.10.2023 r. do 30.11.2023 r., ze względu na prowadzenie prac gospodarczych zamknięty zostaje odcinek szlaku niebieskiego, żółtego oraz single tracki: Zmora i Doppler w okolicach Grzybowca, w Leśnictwie Michałowice.

16-17 września w Karpaczu odbyła się V edycja międzynarodowego turnieju siatkarskiego Milanos Cup 2023 organizowany przez Stowarzyszenie Milanos z Miłkowa.

26 sierpnia 2023r. na placu przy „Lipkach” w Przesiece, odbyły się Amatorskie Mistrzostwa Przesieki w Petanque 2023.

Poznaliśmy zwycięzcę II turnieju oraz zdobywcę Pucharu Wójta Gminy Podgórzyn (najlepszą drużynę cyklu turniejów z Milanos).

I wakacyjny turniej siatkówki z Milanos za nami!

17 czerwca kilkoro zawodników Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan uczestniczyło w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w karate WKF - strefa D. Zawody odbyły się w Lutyni, a organizatorem był WKSA Budokan Wrocław oraz Dolnośląski Związek Karate WKF pod egidą Polskiej Unii Karate.

W niedzielę 28.05.2023r. obyło się XIV Ogólnopolskie Kryterium Uliczne o Puchar Wójta Gminy Podgórzyn, organizowane przez Karkonoskie Stowarzyszenie Cyklistów w Jeleniej Górze . W zawodach wystartowało ok. 25 zawodników.

W minioną sobotę, 06.05 cześć zawodników Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan uczestniczyła w międzynarodowym turnieju karate WKF zorganizowanym przez LZS Karate-do Głubczyce. W turnieju wzięło udział 257 zawodników z 20 klubów z Polski oraz Czech. 14 osobowa ekipa KKKS wywalczyła łącznie 14 medali, plasując się na 13 miejscu w klasyfikacji klubowej.

W sobotę 16.04.2023r. odbył się jeden z najpopularniejszych półmaratonów na Dolnym Śląsku – XI Półmaraton Jeleniogórski, którego trasa w przeważającej części przebiega przez gminę Podgórzyn. W ramach biegu na głównym dystansie rozegrano I Mistrzostwa Jeleniej Góry w półmaratonie, a amatorzy krótszych startów mieli w ofercie XI Jeleniogórską Dziesiątkę.

W minioną sobotę (01.04) zawodnicy Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan uczestniczyli w ogólnopolskim turnieju karate WKF "UKEMI CUP - VIII Turniej Karate o Puchar Burmistrza Kobylina".

Z miłości do capoeiry obecny prezes Klubu Zbigniew Muczyński zbudował akademię capoeiry (salę gimnastyczną) by stworzyć miejsce do treningów tej brazylijskiej sztuki walki. Nieformalne treningi capoeiry, warsztaty i spotkania prowadzone były w Klubie już od roku 2016. W roku 2020 klub stał się oficjalną sekcją międzynarodowej grupy International Capoeira Raiz.

Karkonoski Klub Karate Shotokan działa od września 2021r. Poprzedni rok był więc pierwszym rokiem prowadzenia działalności organizacyjnej oraz sportowej.

AKTUALIZACJA, 07.03.2023 r.
Uprzejmie informujemy, że odcinek szlaku turystycznego zielonego z Michałowic w kierunku skałek Skarbczyk jest już otwarty.

Uprzejmie informujemy, że ze względu na konieczność uprzątnięcia tras rowerowych po prowadzonych pracach gospodarczych singletracki:

Nadleśnictwo Szklarska Poręba informuje, że w dniach 16.02-17.03.2023 r. ze względu na prowadzenie prac gospodarczych, zamknięty zostaje odcinek trasy rowerowej singletrack Zmora oraz odcinek szlaku turystycznego niebieskiego i żółtego z Sobieszowa w kierunku Grzybowca.

W minioną niedzielę (27.11.2022) odbył się Finał Dolnośląski Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w karate olimpijskim.

W dniu 23.11.2022 r na terenie Stajni Sportowej w Bukowcu odbyła się zabawa pod tytułem Halloween z Milanos na sportowo organizowana przez Stowarzyszenie Milanos z Miłkowa.

W niedzielę (20 listopada 2022 r.) kilkoro zawodników Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan uczestniczyło w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w karate olimpijskim WKF.

Nadleśnictwa Śnieżka informuje, że prace leśne prowadzone w pobliżu pętli SKRZAT przedłużą się do 30 listopada 2022 r. i do tego terminu niezbędne jest zamknięcie sekcji 37, 38, 39.

Nadleśnictwo Szklarska Poręba informuje, że w dniach 27.10-15.11.2022 r. ze względu na prowadzenie prac gospodarczych zamknięty zostaje single track Doppler.

W związku z prowadzeniem prac gospodarczych w dniach od 20.10 do 10.11.2022 r. sekcja 46 pętli Błotnik będzie zamknięta.

Piast Łubowo mistrzem międzynarodowego turnieju siatkarskiego Milanos Cup 2022 !!

7 września w Miłkowie odbyła się IV Integracyjna Spartakiada z Milanos organizowana przez Stowarzyszenie Milanos. Spartakiada ma na celu integrację różnych środowisk społecznych poprzez wspólne zabawy sportowo integracyjne.

Ze względu na rozgrywane zawody „Prima Cup", w dniu 03.09.2022r. w godz 09:30-12:30 wystąpią utrudnienia na odcinkach Singletrack MTB „Olbrzymy": Borowy, Skrzat, Utopiec, Jaga, Błotnik, Poświst, Czart. 

W niedzielę na orliku w Ścięgnach odbył się drugi turniej siatkówki z cyklu Wakacyjne turnieje siatkówki z Milanos o Puchar Wójta Gminy Podgórzyn organizowane przez Stowarzyszenie Milanos z Miłkowa.

W minioną sobotę odbyła się IV edycja Marszu Osobliwości z Milanos organizowana przez Stowarzyszenie Milanos z Miłkowa. Marsz Osobliwości to cykliczna impreza mająca na celu propagowanie walorów turystycznych powiatu karkonoskiego. Uczestnicy co roku odwiedzają inne miejsce, na którym podczas spaceru z elementami podchodów i zagadek poznają historię regionu oraz walory przyrodnicze odwiedzanego miejsca.

AKTUALIZACJA! 24.08.2022 r.
Informujemy, że w dniach 24-26.08.2022 r. ze względu na ponowne prowadzenie prac gospodarczych, zamknięty zostaje fragment zamknięty zostaje fragment trasy rowerowej singletrack:

AKTUALIZACJA Z DNIA 12.08.2022 r.
Uprzejmie informujemy, że fragmenty zamkniętych tras singletrack: Rokitnik, Skarbek i Leszy oraz fragment szlaku pieszego niebieskiego są ponownie otwarte.
Życzymy udanych wycieczek rowerowych!

Nadleśnictwo „Śnieżka” informuje o zamknięciu fragmentu singletracka POŚWIST_Sudecka_Sekcja nr 53 (poniżej Drogi Sudeckiej) w Paśmie Rowerowym Olbrzymy.

W sobotę, 04 czerwca 2022r. część zawodników Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan z Zachełmia brała udziała w zawodach karate WKF organizowanych przez Ludowy Klub Sportowy "Zarzewie" w Prudniku.

W sobotę, 28 maja 2022r. w Hali Sportowej przy ul. Konstytucji 3 Maja 48B w Karpaczu odbył się międzynarodowy turniej karate WKF. Zawody zostały zorganizowane przez lokalnych Klub Karate Shotokan z Zachełmia przy współpracy z Polską Unią Karate.

W minioną sobotę (28 kwietnia) zawodnicy Karkonoskiego Klubu Karate Shotokan z Zachełmia startowali w "XXXI Pucharze Dolnego Śląska w karate sportowym - SILESIA CUP". Zawody odbywały się w sali konferencyjnej Hotelu Sękowski w Legnicy. Organizatorem zawodów był Klub Karate Shotokan TORA z Legnicy pod patronatem Polskiego Związku Karate oraz Dolnośląskiego Związku Karate.

W związku z koniecznością prowadzenia prac gospodarczych w oddz. 184 f leśnictwa Przesieka, Nadleśnictwo „Śnieżka” informuje o zamknięciu singletracka „POŚWIST”:

Nasz park to ogród o powierzchni 5000m2 z zacisznym lasem, sporą ilością krętych ścieżek i atrakcjami dla dzieci takimi jak duży labirynt, szachy ogrodowe, duży kołowrotek "dla chomików", piaskownica dla najmłodszych oraz główna atrakcja: Wolno latające papugi. W parku żyją również kury ozdobne, żurawie koroniaste, pawie, kaczki, perlice, bażanty, ptak drapieżne i inne.

10 kwietnia punktualnie o 11:00 z Placu Piastowskiego w jeleniogórskich Cieplicach – Zdroju ruszył X Półmaraton Jeleniogórski.

Sekcje 1-6
Całkowita długość: 9 429 m
Przyrost wysokości: 336 m
Spadek wysokości: -286 m
Stopień trudności: trasa średnio zaawansowane
Położenie: Gmina Podgórzyn, Miasto Jelenia Góra

Sekcje: 8-10
Całkowita długość: 2 139 m
Przyrost wysokości: 94 m
Spadek wysokości: -95 m
Stopień trudności: trasa trudna
Położenie: Gmina Miasto Jelenia Góra

Sekcje: 11-14
Całkowita długość: 5 081 m
Przyrost wysokości: 220 m
Spadek wysokości: -229 m
Stopień trudności: trasa trudna
Położenie: Miasto Jelenia Góra, Gmina Piechowice

Sekcje: 15-16
Całkowita długość: 2 406 m
Przyrost wysokości: 79 m
Spadek wysokości: -77 m
Stopień trudności: trasa trudna
Położenie: Miasto Jelenia Góra, Gmina Piechowice

Sekcje: 18-19
Całkowita długość: 2 293 m
Przyrost wysokości: 84 m
Spadek wysokości: -83 m
Stopień trudności: trasa trudna
Położenie: Miasto Jelenia Góra, Gmina Piechowice

Sekcje: 20-25
Całkowita długość: 7 630 m
Przyrost wysokości: 255 m
Spadek wysokości: -255 m
Stopień trudności: trasa trudna
Położenie: Miasto Jelenia Góra, Gmina Piechowice

Sekcje: 26-31
Całkowita długość: 6 757 m
Przyrost wysokości: 97 m
Spadek wysokości: -79 m
Stopień trudności: trasa średnio zaawansowane
Położenie: Gmina Podgórzyn, Miasto Jelenia Góra

Sekcje; 32 33
Całkowita długość: 2 230 m
Przyrost wysokości: 87 m
Spadek wysokości: -98 m
Stopień trudności: trasa trudna
Położenie: Gmina Podgórzyn

Sekcje: 35-40
Całkowita długość: 2 139 m
Przyrost wysokości: 94 m
Spadek wysokości: -95 m
Stopień trudności: trasa średnio zaawansowane
Położenie: Gmina Podgórzyn, Miasto Jelenia Góra

Sekcja: 42
Całkowita długość: 1 364 m
Przyrost wysokości: 47 m
Spadek wysokości: -2 m
Stopień trudności: trasa średnio zaawansowane
Położenie: Gmina Podgórzyn

Sekcja: 43
Całkowita długość: 929 m
Przyrost wysokości: 12 m
Spadek wysokości: -31 m
Stopień trudności: trasa średnio zaawansowane
Położenie: Gmina Podgórzyn

Sekcja: 44
Całkowita długość: 2 270 m
Przyrost wysokości: 37 m
Spadek wysokości: -126 m
Stopień trudności: trasa średnio zaawansowane
Położenie: Gmina Podgórzyn

Sekcje: 45-48
Całkowita długość: 2 139 m
Przyrost wysokości: 94 m
Spadek wysokości: -95 m
Stopień trudności: trasa średnio zaawansowane
Położenie: Gmina Podgórzyn

Sekcje: 49-56
Całkowita długość: 8 913 m
Przyrost wysokości: 197 m
Spadek wysokości: -202 m
Stopień trudności: trasa średnio zaawansowane
Położenie: Gmina Podgórzyn

19 lutego 2022r. Przesieka była pełna śmiałych biegaczy, którzy przebiegli dystans 10 km po bardzo wymagającym terenie. Panowie biegali w samych spodenkach, a Panie w letnich koszulkach.

Prawdopodobnie najstarszy w Polsce pomniczek upamiętniający ofiarę wypadku samochodowego stoi w Karkonoszach. To niewielki granitowy kamień w Sosnówce, ustawiony w miejscu, w którym zginęła Hedwig Krause.

W Zachełmiu ostatnie lata swojego życia spędził wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki.

Budowla wzniesiona została przez księcia Bolka II. Od czasu pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania.

W dolnej części Zachełmia (tzw. Podzamczu) odwiedzić możemy Mini Zoo i podziwiać strusie, kaczki nilowe, bażanty, biegusy indyjskie, ozdobne gęsi i dumne pawie, które znajdują się w ptaszarni w mini zoo.

Wymarzone miejsce dla miłośników westernów.  Po miasteczku przechadzają się damy ubrane w bufiaste suknie i strudzeni kowboje. O bezpieczeństwo i dobrą zabawę dba szeryf.

Ośrodek tenisowy położony u podnóża Karkonoszy Family Tennis Camp.

Straconka (478 m) to ruiny szubienicy, na której swój żywot kończyli złoczyńcy i buntownicy z terenu dóbr miłkowskich.

Miejscem, które warto odwiedzić jest farma ekologiczna o nazwie "Ananda Putta Bhumi”, co oznacza "Miejsce Czystych Myśli."

Jeden z dawnych właścicieli Staniszowa - Henryk von Reuss - rozbudowując park krajobrazowy postanowił zbudować na górze Grodna (506m n.p.m.) między Staniszowem a Marczycami zameczek myśliwski.

Krzyż maltański i łaciński zbudowano z piaskowca pochodzącego z gór leżących po przeciwnej stronie Kotliny Jeleniogórskiej Gór Kaczawskich.

U podnóża Śnieżki w Miłkowie znajduje się Leśny Bank Genów Kostrzyca. Klęska ekologiczna w środowisku leśnym, która w latach 80 – tych ubiegłego stulecia wystąpiła w południowo – zachodniej Polsce zagroziła istnieniu jodły pospolitej oraz całych populacji świerka pospolitego.

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę do chaty która stoi na głowie ! To jedyne takie miejsce na południu Polski, gdzie możecie obejrzeć świat odwrócony o 180 stopni !

Pałac powstał w 1778 roku. Jedną z właścicielek dworu była Hrabina von Londron z rodu Waldsteinów, która poszukiwała przepisu na eliksir nieśmiertelności.

Bajkowe miejsce, które uczy, bawi i organizuje zabawy nie tylko dla dzieci również dla dorosłych.

Przy drodze między Miłkowem a Ściegami znajduje się wzgórze o nazwie Straconka. Na wzniesieniu tym stoi ruina szubienicy, gdzie wykonywano egzekucje.

Kościół św. Jadwigi należy do najcenniejszych obiektów sakralnych Kotliny Jeleniogórskiej. W środku stoją dwie cenne rzeźby- figura Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku i polichromowana figura Matki Boskiej Bolesnej z ok. 1450 r.

Galeria rzeźby plenerowej NAJA w Przesiece - zainaugurowała swą działalność 1 maja 2015 roku. Zrodzona została z marzeń. Moich, grona przyjaciół oraz grupy – reprezentujących różne pokolenia – twórców, uwieczniających swe wizje w metalu, kamieniu oraz tworzywie ceramicznym.

Położony w Przesiece 600 m n.p.m przy ul. Brzozowe Wzgórze 8B. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. To nie tylko oaza ciszy i spokoju, ale również przepiękny ogród, po którym spaceruje się z wielką przyjemnością.

Jeden z wielu punktów widokowych, z którego rozpościera się piękny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Złoty Widok znajduje się na wysokości 610 m. n. p. m.

Kilka kilometrów nad Przesieką, przy potoku Myja, piętrzą się Szwedzkie  Skały.Ponad 20 metrowe skały są nie lada atrakcją, a miejsce warte jest odwiedzenia także z powodu pięknych widoków na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Zespół skał znajdujący się w górnej części Przesieki. Na jednej ze skał wyraźnie widoczne jest wgłębienie w kształcie ludzkiej postaci.

Największa i najpiękniejsza atrakcja Przesieki. Trzeci pod względem wysokości (547m.n.p.m.) wodospad w polskiej części Karkonoszy. Ma potrójny spad wody o wysokości 10 metrów.

Charakteryzuje się pionowymi kamiennymi spadkami zboczy. Tworzą go w dolnej części Myi trzy progi skalne. Kaskada powstała podczas alpejskich ruchów górotwórczych

Drogę sudecką, której budowa rozpoczęła się pod koniec lat 30-tych. Prowadzić miała od Borowic do Przełęczy Karkonoskiej. Budowali ją, podczas II Wojny Światowej, robotnicy i przymusowi jeńcy wojenni różnych narodowości. 

 Na cmentarzu jeńców wojennych pochowani są przymusowi robotnicy, budowniczy Drogi Sudeckiej w Borowicach w latach 1939-1945.

 Dwa letnie dni, gdy w najdalszych zakątkach Karkonoszy rozbrzmiewają dźwięki poezji śpiewanej płynące z Borowickiej polany.

Na polach borowickich znajdują się charakterystyczne kamienne murki oddzielające poszczególne gospodarstwa, które stosowano już w XVII i XVIII stuleciu.

Nadleśnictwo „Śnieżka” ” informuje, że z przyczyn niezależnych wydłuża termin utrudnień na szlakach do 25 października. Odcinek niebieskiego szlaku w okolicy Zachełmia pomiędzy Przełęczą Różyckiego, a Przełęczą pod Kopistą oraz pętle rowerowe MTB Borowy sekcja 26 i Perun sekcja 3 będą zamknięte.

Nadleśnictwo „Śnieżka” informuje, że z przyczyn niezależnych wydłuża termin utrudnień na szlakach do 15 października. Odcinek niebieskiego szlaku w okolicy Zachełmia pomiędzy Przełęczą Różyckiego, a Przełęczą pod Kopistą oraz pętle rowerowe MTB Borowy sekcja 26 i Perun sekcja 3 będą zamknięte.

Nadleśnictwo „Śnieżka” informuje o czasowym zamknięciu sekcji 48 pętli Błotnik na trasie MTB . Utrudnienia potrwają od 22 września do 4 października. Turystów prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

7 września w Miłkowie odbyła się trzecia edycja Integracyjnej Spartakiady z Milanos dla osób niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo, młodzieży z rodzin patologicznych mającą do czynienia z przemocą w rodzinie oraz młodzież w wieku szkolnym.

Nadleśnictwo „Śnieżka” informuje o czasowym zamknięciu niebieskiego szlaku na odcinku pomiędzy Przełęczą Różyckiego, a Przełęczą pod Kopistą oraz zamknięciu Trasy MTB Borowy sekcja 26 oraz Perun sekcja 3. Utrudnienia potrwają do 30 września 2021 r.

Nadleśnictwo „Śnieżka” informuje, że w dniach 24.07.2021 r. - 06.08.2021 r. będzie remontowany most na Potoku Myja w leśnictwie Borowice.

Nadleśnictwo „Śnieżka” informuje, że w związku z koniecznością wykonania prac leśnych, pętla SKRZAT od początku sekcji 36 do końca sekcji 40 na trasie MTB Olbrzymy, będzie zamknięta w terminie od 19 lipca do 8 sierpnia 2021 r.

Nadleśnictwo „Śnieżka” informuje o czasowym zamknięciu trasy  MTB Olbrzymy.
W dniach od 14 lipca do 8 sierpnia sekcja 36 na pętli „SKRZAT” będzie zamknięta na całym odcinku. Zamknięcie trasy jest spowodowane prowadzeniem prac gospodarczych.

AKTUALIZACJA! 06.08.2021 r.
Uprzejmie informujemy, że zamknięte Single Tracki: Doppler, Zmora, Skarbek oraz szlak żółty i niebieski są już otwarte.
Życzymy udanych wycieczek!

Fotorelacja z meczu Halniak Miłków - KS Maciejowa (Jelenia Góra), który odbył się dnia 20.06.2021, na stadionie w Miłkowie.

W dniach 26 – 29 czerwca 2021r. w Szklarskiej Porębie i okolicach rozgrywany będzie międzynarodowy etapowy wyścig kolarstwa górskiego Bike Adventure. Zawodnicy przez 4 dni będą się ścigać po Karkonoszach i Górach Izerskich powodując utrudnienia w ruchu rowerzystów i turystów pieszych:

Pałac Na Wodzie położony jest w dolnej części wsi Staniszów, na terenie dawnego zespołu dworskiego. Teren przed elewacją wschodnią – parkową opada łagodnie w stronę stawu.

Późnobarokowy pałac powstał w latach 1784-1787 na zlecenie hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss.

Zamek znajduje się między Staniszowem i Marczycami, na szczycie góry Grodnej. Zbudowany został w latach 1806-1842 przez księcia Henryka. Miał być miejscem biesiad po polowaniach i popołudniowych spacerów.

U jej podnóża znajduje się gotycki kościółek. Wznosi się nad środkową częścią wioski i jest prawdziwą atrakcją Staniszowa.

Gotycki Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego znajdujący się w środkowej części miejscowości. Początkowo był kościołem katolickim, jednak w latach 1845-1945 służył katolikom i protestantom.