6Jest dużą wsią położoną w centralnej części Kotliny Jeniogórskiej, wśród łagodnych Wzgórz Łomnickich, na wysokości od 365 do 430 m n.p.m. Zwyczajowo Staniszów podzielony jest na Dolny, Średni i Górny, a zabudowania ciągną się na długość ponad 3 km doliną malowniczego potoku Lutunka. Bliskość do Jeleniej Góry powoduje, że Staniszów jest miejscem, gdzie chętnie buduje się nowe, lub remontuje stare domy. Obowiązkowym celem wyjść ze Staniszowa są dwa wspomniane wzniesienia Grodna i Witosza.Łączy je żółty szlak pieszy z Jeleniej Góry do Karpacza Górnego i dalej na grzbiet Karkonoszy.

 

 


a2Gotycki Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego
znajdujący się w środkowej części miejscowości. Początkowo był kościołem katolickim, jednak w latach 1845-1945 służył katolikom i protestantom. Do świątyni wchodzi się w dół, warto zwrócić uwagę na drewniany ołtarz i organy.
 

 

 

 

 

so8Góra Witosza
U jej podnóża znajduje się gotycki kościółek. Wznosi się nad środkową częścią wioski i jest prawdziwą atrakcją Staniszowa. Na jej szczyt prowadzi żółty szlak turystyczny. Po wspięciu się na górę głęboki podziw budzą przepiękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.


 

 

 

 

zamek_h1Romantyczne ruiny księcia Henryka na Grodnej.
Zamek znajduje się między Staniszowem i Marczycami, na szczycie góry Grodnej. Zbudowany został w latach 1806-1842 przez księcia Henryka. Miał być miejscem biesiad po polowaniach i popołudniowych spacerów.
Dziś sztuczne ruiny są jedną z mniej znanych i zarazem jedną z ciekawszych atrakcji okolicy.
 

 

 

    

a6Pałac Staniszów
Późnobarokowy pałac powstał w latach 1784-1787 na zlecenie hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss.
Budynek jest przepięknie odrestaurowany i zachwyca wszystkich turystów, jak i mieszkańców gminy. Pałac otacza park, w którym znajduje się taras i fontanna. W parku zachwycają różnorodne drzewa i krzewy, punkty widokowe, zielone polany z alejkami spacerowymi, kaskadowe stawy i ukryte w cieniu grupy skalne.


 

 

5Pałac Na Wodzie
położony jest w dolnej części wsi Staniszów, na terenie dawnego zespołu dworskiego. Teren przed elewacją wschodnią – parkową opada łagodnie w stronę stawu. Prawdopodobnym zleceniodawcą budowy pałacu był Heinrich von Reuss, który wzniesiono w roku 1786 na jeden rok wcześniej od rozbudowy głównego pałacu w Staniszowie. W latach 30. XIX w. obiekt przebudowano. Do końca XIX w. był własnością rodziny von Reuss, później jako dzierżawców wymienia się Urlicha Woide z Berlina, Otto von Zabelite i Emila Mettig.