zamek_h1To niewielka rolnicza miejscowość leżąca na wysokości 355-380 m n.p.m., u stóp Grodnej (506 m n. p. m.) należącej już do Wzgórz Łomnickich. Oprócz tego z Marczyc warto wybrać się na Stawy Podgórzyńskie lub do Cieplic (ok. 1 h), a w przeciwnym kierunku po 30 min. dojdziemy na szczyt Grodnej.

 

 

 

 

 


krzyzKrzyże pokutne Krzyż maltański i łaciński zbudowano z piaskowca pochodzącego z gór leżących po przeciwnej stronie Kotliny Jeleniogórskiej Gór Kaczawskich. Na krzyżu łacińskim widać 120 centymetrowej długości ryt miecza obosiecznego oraz pełną aureolę. Drugi z krzyży, maltański, jest masywniejszy, nie zdobiony, ale za to starszy. Krzyże pokutne stawiano w akcie skruchy za grzechy.

 

 

 

 

 

zamek_hRuiny zamku Henryka
Jeden z dawnych właścicieli Staniszowa - Henryk von Reuss - rozbudowując park krajobrazowy postanowił zbudować na górze Grodna (506m n.p.m.) między Staniszowem a Marczycami zameczek myśliwski. Obiekt był celem spacerów, miejscem biesiad po polowaniach. Dziś sztuczne ruiny są jedną z mniej znanych i zarazem jedną z ciekawszych atrakcji okolic