so1Sosnówka to najdłuższa wieś Gminy Podgórzyn (6 km), charakteryzuje się również największą różnicą wzniesień, zabudowania leżą na wysokości od 370 – 720 m n.p.m. Dzieli się na Sosnówkę Dolną leżącą w Kotlinie Jeleniogórskiej i Górną, która wspina się po zboczach wzniesień Pogórza Karkonoskiego. Goszcząc w Sosnówce można skorzystać z żółtego szlaku prowadzącego przez Pogańską Dolinę do Kaplicy św. Anny, dalej w kierunku Karpacza i Grzbietu Karkonoszy (ok. 3 h). Od kaplicy można dojść szlakiem niebieskim do malowniczej skały zwanej Patelnią i podziwiać atrakcyjne widoki (15 min.), albo szlakiem czarnym do Przesieki (2h). 

Dla amatorów dwóch kółek polecany jest szosowy szlak czarny od Jeleniej Góry do Borowic.


so7Kaplica św. Anny przy Dobrym Źródle
Największą atrakcją turystyczną Sosnówki jest Kaplica Św. Anny przy Dobrym Źródle. Znajduję się na zachodnim zboczu Grabowca, na wysokości 668 m n.p.m. Święta Anna jest patronką wdów, kobiet rodzących, matek i gospodyń domowych, ale przede wszystkim patronką dobrych małżeństw i dobrego dzieciństwa. Dobre Źródło zwane Świętym Źródłem lub Źródłem Miłości. Pielgrzymujący do źródła wierzyli, że woda ma magiczną i cudotwórczą moc. Legenda głosi, że kto siedem razy obejdzie (lub obiegnie) kaplicę z woda w ustach, tego spotka szczęście w miłości.

 

 

so3Zbiornik Sosnówka
Rezerwuar wody pitnej dla Jeleniej Góry. Powierzchnia jeziora wynosi 180 ha, maksymalna głębokość 19 m, pojemność 14 mln m3. Jest niezwykle malowniczym elementem krajobrazu Kotliny Jeleniogórskiej.           
 

 

 

 

 

so6Domy tyrolskie
Ciekawostką okolicy są stojące przy drodze z Sosnówki do Miłkowa 3 domy w stylu tyrolskim- agroturystyka „Eko-farma”, pensjonat „Nostalgia i restauracja „Karczma Polska”.  Wybudowali je prześladowani w ojczyźnie ewangelicy, którzy przybyli w te rejony w 1837 r. na zaproszenie króla Prus.   


 

 

 

 

so8Punkt widokowy Patelnia
Zachodnia część góry Grabowiec leżącej między Sosnówką Górną a Miłkowem i Karpaczem to słynna Patelnia – granitowa skałka na Grabowcu o wybitnych walorach widokowych.