Fundacja Forum Staniszów i OKiS zapraszają 9 sierpnia, godz. 18.00 na wernisaż wystawy „Pomiędzy językami” Doroty Podlaskiej

Miejsce: Pałac Staniszów - Centrum Sztuki

Dorota Podlaska, jedna z ciekawszych współczesnych artystek, w swoich najnowszych projektach zajmuje się problematyką styku różnych kultur, kwestiami związanymi z komunikacją, problemami, jakie stwarza nam obcy język. Interesują ją sytuacje, w jakich znajdują się osoby, które przybywają do obcego kraju, czy to ze względów turystycznych, czy też jadąc tam „za chlebem”, a nie znając języka tego kraju.


Artystka sama znalazła się w takiej sytuacji wyjeżdżając na pobyt studyjny do Korei Południowej i podejmując naukę języka koreańskiego. Wtedy właśnie pojawiło się zainteresowanie alfabetem, ale też trudnościami związanymi z przełożeniem jednej opowieści na różne języki. W efekcie powstała praca „Zagubione w tłumaczeniu”, będąca wieoloobrazową baśnią zaczynającą się od słów: „Pewnego dnia w mieście X na skrzyżowaniu czekała dziewczyna”. Narracja rozwija się i coraz bardziej komplikuje. Historia ta powstała w wyniku rozmów artystki z przebywającymi w Warszawie obcokrajowcami. Poznawali oni ostatni fragment opowieści i mieli dopowiedzieć następny. Sens gubi się w tłumaczeniu i zastępowany jest innym, który również w tej wędrówce zostaje zagubiony i tak dalej. Jest to narracja pytająca o naszą globalność, w której, niczym w garnku, wymieszane są elementy różnych kultur, które uatrakcyjniają opowieści i nadają im lokalnego kolorytu. Czy jednak jesteśmy w stanie zrozumieć obcą kulturę i jej specyfikę, czy poznając obcy język możemy zadomowić się w innej kulturze?
Te pytania są też niezwykle istotne w kontekście sytuacji imigrantów, którzy przybywając do obcego sobie państwa, zderzają się nie tylko z jego językiem oraz zwyczajami, ale często muszą mierzyć się z uprzedzeniami i wrogością. Artystka zaczęła interesować się ich sytuacją, kiedy poznała Wietnamczyków handlujących na bazarze zwanym Stadionem.
W jednej z wypowiedzi Podlaska podkreśla: „Polska nie jest gościnnym krajem dla imigrantów. Ale wraz z ich wzrastającą liczbą będzie musiała zaakceptować zmianę w kierunku społeczeństwa wielokulturowego. Moje prace są próbą poznania i ocieplenia naszych wzajemnych kontaktów”.
Jedną z takich prac jest cykl „Tablice do nauki alfabetu”, w którego ramach powstało kilka tablic z alfabetami, m.in. romskim, wietnamskim, ukraińskim, gruzińskim, japońskim. Nie jest to jednak zwyczajne przedstawienie liter alfabetu, ale zaszyfrowanie w nich osobistych historii poszczególnych osób, ich rodzin oraz tego, co jest im bliskie.
Obie prace Doroty Podlaskiej pokazują, jak ramy kulturowe oraz język wpływają na modelowanie i interpretowanie rzeczywistości, a zarazem przybliżają do siebie to, co wydaje się odległe i zwykle napotyka na barierę braku zrozumienia.

Kuratorka: Izabela Kowalczyk

Serdecznie zapraszamy i prosimy o wsparcie medialne.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.